Najlepsze darmowe strony do nauki angielskiego

najlepsze darmowe strony do nauki angielskiego

. Najlepsze darmowe strony do nauki angielskiego to coś, czego właśnie szukasz? Masz dość szukania na oślep? Portale, które dobrze znasz albo nagle stały się płatne, albo od dawna nie są aktualizowane? Zadania z preferowanych dotychczas miejsc są nużące i przyprawiają Cię o ból głowy? Dobrze trafiłeś!

Najlepsze darmowe strony do nauki angielskiego

Moje subiektywne zestawienie przedstawia najlepszych darmowe strony do nauki angielskiego wybrane na przestrzeni kilku ostatnich lat. Dla poprawy przejrzystości podzieliłam listę na kilka kategorii tematycznych. Mam nadzieję, że ułatwi Ci to nawigację między kolejnymi stronami. Zasoby, które znalazłam, mają służyć głównie do samodzielnej nauki. Jeżeli jesteś nauczycielem/korepetytorem/lektorem i szukasz czegoś nowego dla swoich uczniów, również znajdziesz tutaj coś dla siebie. Przynajmniej taką mam nadzieję. Daj znać w komentarzu, która z propozycji jest już Ci znana lub która przypadła Ci do gustu najbardziej.

W tym wpisie nie znajdziesz jednak ani odnośników do kanałów na portalu Youtube, ani innych miejsc, w których możesz doskonalić swoją umiejętność słuchania ze zrozumieniem. O tym pisałam już TUTAJ i TUTAJ. Natomiast o serialach wspominałam m.in. w TYM wpisie, ale też np w TYM czy też w TYM. Dzisiaj nie będę też wymieniać moich ulubionych stron z materiałami autentycznymi. Na to przyjdzie zdecydowanie czas innym razem.  Niniejsze zestawienie kieruję raczej dla fanów metod, powiedzmy, bardziej klasycznych/typowych.

Tyle tutułem wstępu. A teraz do rzeczy!

Najlepsze darmowe strony, które poprowadzą Cię w trakcie nauki

Słowniki dla początkujących i lubiących pozostawać w bezpiecznych objęciach języka polskiego

Jedną z najważniejszych kwestii w nauce języka jest znalezienie dobrego słownika. Wśród osób uczących się [np. angielskiego] w dalszym ciągu króluje googlowski translator. O jego zaletach i wadach napiszę wkrótce osobny wpis. Dziś jednak poprzestanę na tym, że zdecydowanie polecam jednak inne miejsca w sieci. Niezmiernie wygodne okazuje się jednak też rozszerzenie Google Dictionary o przeglądarki przeglądarkę Chrome – po instalacji musisz jedynie dwukrotnie kliknąć dane słówko, aby wyświetlić tłumaczenie.  tłumaczenie.

Szczególnie niższym poziomom polecam korzystanie ze słownika polsko-angielskiego [i odwrotnie]: Diki.pl. Znajdziemy tam nie tylko tłumaczenie. Zawiera również słowa pokrewne (fonetycznie, ortograficznie i znaczeniowo), całą listę phrasal verbs, przykładowe zdania oraz posłuchamy wymowy (docelowo w opcji British English, ale baza AmE również regularnie się poszerza). Słownik ma również apkę na urządzenia mobilne. Jest zatem bardzo wygodny do korzystania z telefonu.

Jeśli poszukujemy dobrych słowników wielojęzycznych, to tutaj zdecydowanie prym wiedzie Contex Reverso. Jak sama nazwa wskazuje, słownik ten nie tylko tłumaczy pojedyncze słowa. Wyszukuje je w realnych dokumentach i pokazuje cały kontekst zdania, w którym ono pada. Dzięki temu możemy łatwo domyślić się, że fraza jest idiomatyczna lub należy do grupy fałszywych przyjaciół (o których pisałam TUTAJ I TUTAJ).

Słowniki dla nieco ambitniejszych….

Osobom, które posługują się mową Szekspira już na nieco wyższym poziomie polecam korzystać nie ze słowników polsko-angielskich, a ze słowników języka angielskiego. Tak, to te potocznie nazywane angielsko-angielskimi, czyli takie, w których znajdziemy nie tłumaczenie słowa, ale jego definicję i synonimy.

w tym przypadku moim zdecydowanych faworytem jest The Free Dictionary , gdyż nie tylko znajduję tam definicję, czy słowa bliskoznaczne, ale również mogę wpisać słówko lub sylabę i wybrać opcję, która wskaże frazy/wyrazy rozpoczynające się lub kończące na daną treść. Bardzo przydatne, zaręczam!

z kolei Dictionary.com prócz standardowych definicji oraz synonimów i antonimów (thesaurus.com) oferuje również quizy i ciekawostki dotyczące słów czy zwrotów.

Teoria

Ze mną spokojnie można podyskutować o teorii języka angielskiego [np. podczas zajęć online], ale raczej nie wrzucam na bloga aż tylu informacji odnoszących się do słowotwórstwa czy gramatyki (chociaż były i takie wpisy, wystarczy zajrzeć). Miałam też całą serię dotyczącą wymowy w opcji brytyjskiej. W dalszym ciągu jednak nie można uważać tego bloga za kompedium wiedzy. Co zatem polecam do poczytania osobom głodnym regułek i zasad? Nie jestem fanką wkuwania teorii, ale coś jednak wyszukałam.

Angielski w pigułce to strona zawierająca gramatykę, słownictwo, informacje o egzaminach oraz wskazówki o tym jak pisać wypracowania.

Warta odwiedzin jest także strona Easy World of English. Mnóstwo ciekawych materiałów w przystępnej formie.

Wciąż cieszącego się popularnością serwisu Ang.pl jednak nie polecam ze względu na widoczną (może nie przytłaczającą, ale jednak…) ilość błędów rzeczowych oraz nieintucyjny interface. Nawet po przeprowadzonej niedawno modernizacji dalej pachnie mi to jednak vintage…

Wiedza a wykorzystanie praktyczne

Tyle z tzn. klasyki. A teraz coś, co tygryski lubią  najbardziej. Praktyka! D0ść czytania, przeglądania, teraz pora na twórczość własną.

Zadania interaktywne

Wiele razy wspominałam już, że nie jestem miłośniczką zbierania pedeefów z zadaniami typu WYPEŁNIJ LUKI. TO jest mega nudne  i słabo skuteczne w większości przypadków.  I chociaż materiały autentyczne i strony oparte o nie (kierowane do użytkowników natywnych, ale chętnie i skutecznie wykorzystywane przez uczących się na wielu poziomach) znajdą się na kolejnej liście polecajek, tutaj nie może zabraknąć gier interaktywnych.

Od lat jednym z moich zdecydowanych faworytów jest ISL COLLECTIVE – szczególnie dział z zadaniami video. Jest to portal zbierający zadania (zarówno w formacie handoutów, jak i właśnie filmików, czy prezentacji programu PowerPoint). Można je śmiało wykorzystywać w trakcie zajęć z kursantami. Doskonale sprawdzą się również do samodzielnej nauki lub jako zadanie dodatkowe/domowe. Znajdziemy tam materiały na naprawdę praktycznie każde zagadnienie gramatyczne czy leksykalne.

Mało?

W dobie lekcji online coraz większą popularnością cieszą się portale takie jak Genially (niektóre escape roomy stworzone w tej aplikacji są faktycznie genialne!). Znajdziemy tam masę różnorodnych ćwiczeń i zadań – słuchanie, pisanie, wybieranie,  zagadki…

Również Live Worksheet to już klasyka, zwłaszcza w przypadku lekcji przeprowadzonej przez platformę internetową. Przyznam, że akurat w tym przypadku długo się wzbraniałam… Przeszukiwanie zasobów i dobór odpowiednich materiałów jest jednak odrobinę trudniejszy. Po prostu gros ćwiczeń to klasyczne filling the gaps. Z tą jedynie różnicą, że nie trzeba drukować. System sam sprawdza poprawność. Jednak coś bardziej kreatywnego też się zdecydowanie znajdzie. Nie ma się co poddawać ani spisywać tak bogatego źródła na straty.

Najlepsze darmowe strony do nauki angielskiego? Nie mogę zapomnieć o Lyricstraining.com. Tak, wspominałam o tym. Z pewnością znajdzie się również na liście materiałów autentycznych, gdyż to takie piękne dwa w jednym. Strona została stworzona w dwóch celach – do treningu umiejętności słuchania – podczas doskonalenia wielu języków. Piosenki podzielone są językowo. Jest m.in. niderlandzki, hiszpański i rosyjski. Angielskie  dodatkowo mają oznaczenia akcentu, w jakim są wykonywane. Za pomocą flag narodowych wyróżnia się utwory brytyjskie, kanadyjskie, australijskie i z Jamajki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *