OUTSIDE THE BOX - Angielski kreatywnie

Nauka angielskiego przyjemniejsza niż myślisz!

Skontaktuj się:
790-375-342

skuteczne ćwiczenia i porady, jak uczyć się phrasal verbs [2]

skuteczne ćwiczenia i porady, jak uczyć się phrasal verbs [2]

Oto drugi “odcinek” serii o tym, jak uczyć się phrasal verbs. W TYM WPISIE wspominałam o czasownikach frazowych. Teraz, gdy wiemy już, na czym one polegają oraz jak są zbudowane, możemy przejść do części praktycznej. Powstaje zatem bardzo istotne pytanie – jak uczyć się phrasal verbs?

Przede wszystkim NIE OD RAZU, nie za pomocą długaśnej listy słówek stworzonej w zeszycie. Są ciekawsze i przede wszystkim bardziej skuteczne metody.

 

#Ćwiczenia online? Phrasal verbs możesz poćwiczyć np.

TU i TU, a także TU oraz TUTAJ. Większość z nich to jednak wybieranie/wpisywanie w luki. Rozumiem, że to może nie do końca spełniać wasze wymagania – w końcu sama też nie jestem fanką tej metody. Bywa po prostu nudna, a poza tym niektórym osobom korzystającym z tzw. filling gaps, trudność sprawia już np. ułożenie zdania w inny, niepodany w standardowym zadaniu sposób. Jak uczyć się phrasal verbs inaczej?

#Mapy myśli – to jedna z moich ulubionych technik. Phrasal verbs można doskonale pogrupować (według słówka bazowego lub tematycznie) i rozrysować sobie odnogi/strzałki prowadzące do dodatkowych znaczeń.

https://www.mindmeister.com

 

 

 

 

 

 

 

phrasal verbs

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#Zapamiętywanie phrasal verbs z kontekstu lub definicji.

Może warto zajrzeć do słownika (np. https://www.dictionary.com/)  i sprawdzić, jak dane phrasal verbs powinny być rozumiane, z czym się kojarzą, czego dotyczą? W ten sposób rozwijasz również swoją wyobraźnię językową oraz korzystasz z immersji językowej zamiast tłumaczenia wszystkiego.

 

#Transformacje. Spróbuj przebudować wypowiedz, która nie zawiera żadnych czasowników frazowych w taki sposób, by jak największa liczba phrasal verbs mogła się w niej znaleźć. Tak np. możesz “wait a minute” zamienić na “hold on”.

Jeśli chciałbyś otrzymać zestaw przygotownych przeze mnie kart pracy, by uczyć się phrasal verbs, napisz wiadomość lub daj znać w komentarzu.

Mam nadzieję, że teraz już wiesz, jak uczyć się phrasal verbs. Wyczekuj kolejnego wpisu z tej serii – znajdziesz tam listę najczęściej używanych phrasal verbs według mojego wyboru.

 

PS

Jak znaleźć wszystkie wpisy z danego cyklu? Nad każdym wpisem widzisz tagi i kategorie. Klikając np. “phrasal verbs”, przeniesiesz się do listy wszystkich wpisów oznaczonych w ten sposób i będziesz mógł czytać je w kolejności – w tytule znajdziesz znaczniki kolejności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *