Słuchanki z języka angielskiego- materiały do słuchania dla poziomów początkujących

Słuchanki dla poziomów początkujących

W TYM WPISIE opowiadałam o podstawowych umiejętnościach językowych, jakie szkoli każdy użytkownik (natywny lub uczący się). Z mojego doświadczenia. Jeśli (prze)śledzisz moją stronę choćby pobieżnie, nie będzie trudno zauważyć, że jestem absolutną fanką materiałów autentycznych. Ucząc dorosłych – zwłaszcza na kursach indywidualnych – zrozumiałam już dawno, że jedną z najtrudniejszych umiejętności językowych jest słwuchanie. Największy odsetek uczniów ma z nim problemy i najtrudniej jest im je przezwyciężyć. Przy tak ogromnej ilości akcentów w języku angielskim nie jest to w ogóle zaskakujące. Słuchanie jest również o tyle ważne, że kształci nie tylko rozumienie treści dźwiękowych, ale również uczy wymowy. Dlatego właśnie materiałów audio powinno być w trakcie nauki możliwie najwięcej już od najniższych poziomów.

Gdzie one są, zabrakło ich – wszystkie moje słuchanki dla początkujących, ących, ących…

Niestety wiele podręczników czy kursów internetowych zdecydowanie niedomaga w tej kwestii. Początkującym słuchaczom (widzisz?!) przedstawiane są zasady gramatyczne, pojęcia, piktogramy i inne materiały, natomiast nie ma on potem kompletnie pojęcia, jak to wymówić, nie osłuchuje się. Z tym samym problemem borykają się nierzadko lekcje indywidualne i korepetycje. I to mnie w zasadzie nawet, w pewnym sensie, nie dziwi. Na grupach nauczycielskich w mediach społecznościowych (TU można się zapisać do grupy Nauczyciele angielskiego) cyklicznie pojawia się wątek o tym, że w zasadzie nie wiadomo skąd brać słuchanki dla poziomów początkujących.

Przecież wszystko jest dla wyższych? Materiały początkowe znaleźć bardzo trudno…

No, jasne. Materiałów autentycznych dla poziomów średnich i wyższych jest w zasadzie „cały internet”, możesz wybierać i przebierać. Każdy jednak kiedyś zaczynał i osoby na niskich poziomach będą miały przecież problem ze zrozumieniem nawet tych przystępnych vlogów czy podcastów. Dlatego właśnie postanowiłam podzielić się z listą miejsc, gdzie takie słuchanki dla poziomów początkujących możesz odnaleźć i wykorzystać. Nieważne – jako materiał do własnej nauki, czy jako część zajęć ze swoimi uczniami lub kursantami. Wszystkie proponowane przeze mnie źródła są całkowicie darmowe.

Słuchanki dla poziomów początkujących – najlepsze źródła

 1. Ello – krótkie materiały audio lub video. Podzielone na opcję brytyjską i amerykańską. Nic się Wam już nie pomiesza. Znajdziesz nagrania już od poziomu A1.
 2. BBC 6 Minutes English – polecane dla A2 I B1. Uważam, że wyżej to nie ma już trochę sensu, bo materiał będzie zbyt łatwy i jednak odrobinę nudnawy ze względu na swoją powtarzalną i przewidywalną konstrukcję.
 3. ES LAB – Quizy oparte na słuchankach. Tutaj rekomendowałabym od poziomu mniej więcej A2, dla osób zupełnie zielonych mogą być minimalnie za trudne.
 4. ELS School – kolejny zestaw testów i quizów w oparciu na nagrania autentyczne – króciutkie dialogi.
 5. British Council – to już klasyka. Ogólnie poziomy językowe na tej platformie są moim zdaniem zawsze odrobinę zawyżone – te dedykowane na C1 spokojnie przerabiałam z kursantami o faktycznym poziomie B1+. Daje to do myślenia, prawda? Szczególnie ciekawe pod względem słuchania jest zakładka Learning English Teens.
 6. Voscreen – jedna z moich ulubionych gier polecanych uczniom jako praca własna. O aplikacji pisałam już wcześniej TUTAJ. Oczywiście można korzystać z poziomu strony, jak również pobrać aplikację na urządzenia mobilne.
 7. Speaking Starter Podcast – materiał przygotowany przez wydawnictwo Pearson.
 8. Voice Tube – nagrania podzielone są tematycznie oraz poziomami. Działa również aplikacja na telefon.
 9. English Club – materiały dla poziomów A1-B1.
 10. Exam English – krótkie testy oparte o materiały na różnych poziomach.
 11. Cambridge English – tutaj wybieramy sobie poziom (w linku już wybrałam) i… słuchamy!
 12. Listen a minute – niestety ten sam głos… nie jest to materiał autentyczny, a sama strona nieco przestarzała. W każdym razie sprawdza się na poziomie A1-B1.
 13. Podscast In English – mają nawet gotowe worksheety. Poziom odrobinę zaniżony. Zaczynałabym na A2+/B1.
 14. Voice of America – tak, tak… tym razem coś w akcencie amerykańskim. Krótkie i przystępne nagrania bieżących wiadomości.
 15. Talk English – również wersja amerykańska. Dialogi są ultra-krótkie, ale treściwe.

A może coś innego?

Również seriale, które zostały stworzone celowo do nauki języka angielskiego, o których pisałam TUTAJ, sprawdzą się doskonale jako materiał stymulujący rozumienie ze słuchu.

Na dzisiaj to tyle. Myślę, że jest w czym wybierać.  Jeśli przypomnę sobie jeszcze coś, na pewno podrzucę, aktualizując listę o kolejne słuchanki na poziomie początkującym.

Oczywiście jestem bardzo ciekawa, jakie jest twoje ulubione źródło materiałów do słuchania dla niższych poziomów. Podziel się w komentarzu!

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *