Wymiana językowa, czyli nauka w tandemie/barterze

Dzisiaj przygotowałam garść porad dla osób, które z jakichś względów – najczęściej finansowych – nie chcą zapisywać się na zajęcia indywidualne, a jednocześnie uważają, że to dla nich najlepsza metoda nauki.
Można po prostu korzystać z zajęć na zasadzie barteru. Jak zacząć?
Zastanów się, jaką umiejętność mógłbyś zaproponować. Może to być inny język obcy, matematyka, szydełkowanie, gotowanie. Później należy tylko znaleźć osobę zainteresowaną nauką w tandemie i gotowe.
Pamiętaj jednak, że nauka w tandemie NIE jest otrzymywaniem kursu za darmo. Barter – wymiana bezgotówkowa, czyli wzajemna wymiana towarów lub usług na inne towary lub usługi. Strony uzgadniają wartość towarów lub usług i dążą do tego, żeby bilans był zerowy. Tyle teorii za Wikipedią. Tutaj towarem/usługą będą oczywiście zajęcia językowe.

Obie strony powinny w równym stopniu ofiarowywać czas, zaangażowanie, wsparcie i ewentualne materiały. Obie strony powinny mieć z tego taki sam zysk, a więc takie samo poświęcenie będzie konieczne do uzyskania owocnej współpracy.

Musisz zatem pamiętać, że chociaż nie ma bezpośredniego wkładu finansowego, zainwestujesz co najmniej dwa razy więcej czasu i energii. Warto to sobie wcześniej dobrze przemyśleć i nie dać się oślepić oczywistym korzyściom. Owszem, oszczędzamy pieniądze i mamy możliwość sprawdzenia siebie w formie nauczyciela oraz poznania ciekawej osoby zainteresowanej tym, co umiemy i lubimy robić, a także otrzymujemy kurs, czyli możemy się bez przeszkód nauczyć np. języka angielskiego. Nauka w tandemie to jednak branie na siebie ogromnej odpowiedzialności: za jakość usług, za postępy drugiej strony, za punktualność, przygotowanie i słowność.

Nauka w tandemie, czyli barter jest szczególnie popularny wśród studentów, ale nie tylko. Zdarza się również wśród nauczycieli języków obcych z wieloletnim stażem, którzy chcieliby odświeżyć lub poznać inny język.

Nauka w tandemie – moje doświadczenia

Czy sama korzystałam z nauki w systemie barterowym? Tak, kilkukrotnie. Pierwszy raz podczas studiów, kiedy zaczynałam uczyć się programowania. Wymieniałam oczywiście angielski za programowanie i matematykę. Szło to dosyć sprawnie, chociaż przyznam, że musiałam zmienić osobę w tandemie, gdyż mój pierwszy współtowarzysz nauki niczego mnie nie uczył, tylko rozwiązywał zadania za mnie. Później przez moment wymieniałam swój szwedzki i niderlandzki za francuski, którego w dalszym ciągu staram się nauczyć.

Czy chciałabym kontynuować ten system? W ramach możliwości czasowych i sił przerobowych jak najbardziej. Śmiało możesz napisać do mnie wiadomość (najlepiej przez zakładkę KONTAKT lub wiadomość na FACEBOOKU] i zaproponować jakąś umiejętność.

 

Dodaj komentarz