fałszywi przyjaciele – materiały do nauki

wymowa [r] łączącego

Fałszywi przyjaciele

O  tym, że fałszywi przyjaciele są zmorą wszystkich języków, a w angielskim poradzy odnajdują ich [w w zasadzie je, czyli słówka] nader często pisałam już kilka razy. Tak na przykład wystarczy przejrzeć TEN wpis, by wiedzieć o nich coś więcej. Fałszywi przyjaciele znaleźli się na moim blogu również w formie pełnej listy. 

Wspominałam o tym zagadnieniu także przy okazji tematu o tłumaczeniu.  

Tym razem przygotowałam dla Was kolejny, całkowicie darmowy materiał. Jak zwykle może być wykorzystywany do pracy własnej [zawiera klucz odpowiedzi]*

Oczywiście nie zapominajmy, że fałszywi przyjaciele [false friends] to słówka pojawiające się praktycznie w każdej parze językowej. Muszę przyznać, że całkiem je lubię, pokonanie ich daje sporo satysfakcji.

Jako że jednak zajmuję się nauczaniem osób mówiących po polsku, tutaj rozważamy, jaki wpływ mają wyrazy z kategorii fałszywi przyjaciele na naukę języka angielskiego przez Polaków. I to Polakom pomagam te słowa przyswoić w efektywny sposób. Czy taki, gdzie wreszcie będą je nie tylko kojarzyli, ale znali prawdziwe znaczenie słówek [niesłusznie] kojarzonych z polskimi wyraźeniami. Tak się składa, że w zderzeniu angielski-polski jest ich całkiem sporo.

Jako że sam fenomen wynika z tendencji do tłumaczenia, tym razem i materiał będzie korzystał z metody tłumaczeniowej (o której oczywiście pisałam już na łamach bloga. Szczegóły znajdziecie w kategorii „metody”. Choć oczywiście metoda tłumaczeniowa nie będzie tutaj jedyną. 🙂

 

Co konkretnego przygotowałam?

Nikogo chyba też nie zaskoczy format pliku – jak zawsze jest to pdf. Jeśli potrzebujesz wersji edytowalnej – dać znać w komentarzu, na pewno da się coś zrobić w tym temacie. W przypadku, gdy potrzebujesz jeszcze więcej zadań związanych z tym tematem, również nie krępuj się i pisz. Na pewno coś jeszcze znajdę w swoich przepastnych zasobach.

 

Oto wspomniany plik:

FALSE FRIENDS, fałszywi przyjaciele

*Klucz odpowiedzi do zadań 1-2 znajduje się w zadaniu wprowadzającym, czyli w tabelce, wystarczy sobie porównać.

Życzę postępów w nauce! Kolejne darmowe materiały do nauki języka angielskiego już niedługo, więc na pewno warto pozostać na bieżąco.

Zrobisz to, śledząc moją stronę na facebooku. 

 

fałszywi przyjaciele

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *