Jak poszerzać słownictwo, czytając.

jak poszerzać słownictwo

Zaledwie w poprzednim wpisie (o, proszę, link), pisałam, skąd brać materiały autentyczne do czytania. Źródeł było wiele. Wcześniej, wspominałam również o książkach (można znaleźć, klikając tu). Dla wielu osób jednak nie jest do końca jasne, jak robić to efektywnie. Dość często dostaję zapytania, jak poszerzać słownictwo, czytając.

Wydawałoby się, że wystarczy po prostu czytać, a słowa i struktury same wejdą do głowy. I tak, zasadniczo, to wystarczy. Zajmie jednak sporo czasu i może przysporzyć frustracji. Jest natomiast kilka sposobw na to, jak poszerzać słownictwo, czytając – i robić to szybko i sprawnie!

O tym, jak dobierać lektury do czytania, pisałam już na przykład wcześniej, łatwo znajdziesz  wpis o polecanych książkach w języku angielskim dopasowanych pod poziom zaawansowania.

Poniżej kilka sprawdzonych porad, jak poszerzać słownictwo w trakcie czytania. Sama uczę się w ten sposób różnych języków i muszę powiedzieć, że to naprawdę działa.

  1. Czytaj często – podobnie, jak w jedzeniu – sprawdzi się tu metoda „mniej a częściej”. Dlaczego? Otóż, jeśli będziesz czytać tylko długie teksty, spędzać nad lekturą długie wieczory, może się okazać, że zasypiesz się zbyt dużą liczbą słówek, których nie rozumiesz i chcesz przyswoić. Po pierwsze, to utrudnia sprawę. Po drugie – zniechęca.  W jednym z wcześniejszych wpisów wspominałam też o korzyściach z czytania angielskiej Wikipedii. 
  2. Czytaj teksty, które cię interesują. Zacznij od tematów, które już znasz i w których możesz zrozumieć ogólny kontekst i w którym pojedyncze słowa nie będą dla ciebie wielką przeszkodą.
  3. Czytaj teksty w odcinkach. Powieści w rozdziałach, blogi, opowiadania tego samego autora…  – masz wtedy bardzo dużą szansę na powtórzenia tych samych zwrotów.
  4. Twórz streszczenia tekstów – pisemnie, ustnie lub w myślach. Najlepiej, jeśli dodatkowo wybierzesz sobie kilka słów kluczowych, których należy w tym streszczeniu użyć.
  5. Możesz też przetwarzać przeczytany tekst. Zmieniać styl, parafrazować, rozwijać… nawet dopisywać własne zakończenia przeczytanych historii. Może to przynieść wiele zabawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *