Dlaczego warto czytać Wikipedię w wersji angielskiej?

warto czytać wikipedię

Nie zliczę już, ile razy pisałam o zaletach ćwiczenia angielskiego poprzez przyswajanie materiałów autentycznych. Przecież chodzi o to, by przestać wreszcie być uczniem, przestać się uczyć [w klasycznym rozumieniu tego słowa]. Zacząć z języka korzystać. Używać go. Jak zatem zrobić to inaczej niż poprzez właśnie budowanie takich nawyków?

Co zyskam, gdy postanowię czytać Wikipedię po angielsku?

Zdecydowanie zyskać można wiele. Stracić dosłownie nic.

Od jakiego poziomu warto czytać Wikipedię w wersji angielskiej?

Z racji tego, że Wikipedia jest źródłem autentycznym, a więc przygotowanym docelowo dla natywnego odbiorcy, artykuły mogą zawierać skomplikowane, branżowe słownictwo. Jeśli chodzi o gramatykę, nie jest ona jakoś bardzo złożona. Pamiętajmy ostatecznie, że notki encyklopedyczne i artykuły naukowe są pisane raczej w uproszczony gramatycznie sposób. Zwykle bez zawiłości i kombinacji. Tak, aby sens przekazywanych treści był jasny. I jednocześnie, aby nie skupiać uwagi czytającego. Warto czytać Wikipedię w wersji angielskiej już od poziomu B1.

Czytanie Wikipedii w wersji angielskiej to naprawdę świetny przykład metody opartej na czytaniu.

Warto czytać Wikipedię w wersji angielskiej nie tylko w celu podciągnięcia swojego poziomu językowego. Wiele zagadnień jest dużo bardziej rozbudowana po angielsku. Część z nich w ogóle nie istnieje w języku polskim, a w angielskim ma się świetnie. Znajdziesz tam zatem wiele ciekawostek, informacji czy opracowań. Możesz również tworzyć treści Wikipedii po polsku na podstawie angielskich wpisów. Czytanie Wikipedii po angielsku pozwala również na weryfikację polskich artykułów – sprawdzisz ich rzetelność, zobaczysz inny kontekst. Przekonasz się, jak wiele różnic w treści może zachodzić w przypadku tego samego tematu przedstawionego w różnych krajach i kontekstach kulturowych. Zarówno jeśli chodzi o pomijanie jednych faktów, jak i wyolbrzymianie/podkreślanie innych.  Porównaj np. notki polityków, pisarzy czy gwiazd muzyki. 

Co jeszcze?

Ogromnym argumentem przemawiającym za czytaniem Wikipedii jest też dostęp do niej. Jest przecież w pełni darmowa. Działa z poziomu aplikacji na telefon, jak i przez stronę www. W wersji mobilnej istnieje nawet możliwość pobierania treści na urządzenie. Powrócisz do  nich offline, nawet kiedy twoje połączenie sieciowe ulegnie awarii – stracisz zasięg sieci komórkowej czy wifi albo wyczerpiesz transfer podany w abonamencie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *