Najlepsze kanały na YouTube do nauki wymowy [wymowa cz. V]

Najlepsze kanały na YouTube do nauki wymowy

Tak oto doszliśmy już do piątej części serii wpisów o nauce wymowy. Linki do poprzednich znajdziesz na końcu tego wpisu oraz po kliknięciu w kategorię „wymowa”. Dziś przygotowałam małe zestawienie – najlepsze kanały na YouTube do nauki wymowy. UWAGA! Jak wielokrotnie powtarzałam, jestem fanką brytyjskiej odmiany i takie też tutoriale wyszukałam w pierwszej kolejności. Zatem do takich dzisiaj się ograniczę. Opcją American English zajmę się przy innej okazji.

Na kanałach, które polecam, znajdziesz filmiki instruktażowe wraz z przykładami. Pamiętaj, że za każdym razem możesz wykonać ćwiczenie w stylu „posłuchaj i powtórz”. Zatrzymuj materiał po danej części, którą chcesz przećwiczyć (dźwięku, słowie, zdaniu) i spróbuj dokładnie powtórzyć. Ważne: staraj się imitować również ułożenie aparatu mowy (w tym wypadku ust i języka). To naprawdę kluczowe.

Lista nie jest typowym rankigiem, więc kolejność nie ma znaczenia. To raczej zestaw propozycji, spośród których możesz wybrać odpowiednie dla siebie.

Najlepsze kanały na YouTube do nauki wymowy

  1. ETJ English – videoblog poświęcony głównie wymowie RP prowadzony przez młodego, ale doświadczonego natywnego nauczyciela angielskiego Eliota. Czasem zdarzają się filmiki ze słownictwem. Bardzo czysty, przyjemny akcent, powolne tłumaczenie, wiele przykładów.
  2. Tim’s Pronunciation Workshop – w zasadzie tutaj powiem nie o osobnym kanale, co o serii filmików przygotowanej przez BBC. Bardzo dobry przewodnik po brytyjskiej wymowie (głównie RP, ale przecież różne elementy się przenikają w ramach odmiennych akcentów). Naprawdę bardzo ciekawe, profesjonalne. Przygotowane z głową i doświadczeniem.
  3. English with Lucy. Kontrowersykne, głównie z powodów, o których pisałam już w TYM wpisie. Jednak jeżeli chodzi o poziom i profesjonalizm – zasłużenie kanał jest jednym z najpopularniejszych spośród wszystkich o tej tematyce znajdujących się na platformie. O ile nawet nie najpopularniejszym. Kanał dotyczy ogólnej nauki angielskiego, więc znajdziesz tam również mnóstwo materiału o słownictwie, kulturze. Nawet gramatyce, jednak większość filmików skupia się na wymowie lub do takich ćwiczeń może być wykorzystywany.
  4. Eat Sleeep Dream English – nauka wymowy poprzez żywe przykłady – porównania słów (temu zagadnieniu poświęce najbliższy wpis), analizę wypowiedzi natywnych użytkowników, czyli najbardziej autetyczne materiały z możliwych. Słowem: sporo rozrywki, co czyni materiał super przystępnym.
  5. Learn English with James – Black Tie English  – kanał całkiem młody, niewiele filmików, ale rozwija się i rozrasta. Ciekawe jest to, że mottem Johna jest chęć nauczenia kursantów mówić jak cżłowiek, a nie jak słownik, czy inna maszyna.
  6. Britlish – ogólny kanał poświęcony nauce British English. Spojrzenie na wymowę od strony teorii i zasad. Mniej praktycznych przykładów, ale dobra i ciekawa baza.
  7. Pronunciation with Emma – również ogólny kanał, ale większość o wymowie. Klasycznie brytyjski sposób bycia, że się tak posłużę uproszczeniem i stereotypem. Świetnie, że stara się pokazywać na własnej twarzy.

 

Mam nadzieję, że ta lista okaże się przydatna i uda się znaleźć na niej coś dopasowanego do twoich potrzeb i zainteresowań. Poprzednie części:

IV – metody nauki

III – samogłoski w języku angielskim

II – alfabet fonetyczny

I – wstęp do nauki wymowy

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *