Materiay własne: wymowa [r] łączącego

wymowa [r] łączącego

Wymowa [r] łączącego? A może r-insertion?

wymowa [r] łączącego oraz interuzywnego, jak i „niemego” (czyli pomijanie) w dialektach brytyjskiego angielskiego to wciąż dla wielu osób czarna magia.

Pisałam jakiś czas temu (nie musisz szukać postu, znalazłam ten materiał) o [r] łączącym i intruzywnym, a więc po prostu dodatkowym dźwięku [r] mającym na celu połączenie dwóch samogłosek. W podlinkowanym tekście znajdziesz całą teorię i w miarę, mam nadzieję, szerokie wyjaśnienie tego zagadnienia.

W dalszym ciągu jednak wydaje mi się, że temat nie jest w odpowiedni sposób przekazywany. A czasem jest wręcz pomijany [ignorowany] przez nauczycieli języka angielskiego, którzy podobno [jak sami twierdzą] preferują opcję wymowy brytyjskiej. Nie ma się co dziwić zatem, że uczniowie tego tematu nie ćwiczą, nie rozumieją, nie wprowadzają w życie.

Dlatego właśnie postanowiłam – po raz kolejny już – podzielić się na blogu moim własnym materiałem w formie karty pracy. Tym razem przygotowałam worksheet z nagraniami.

Nauka wymowy NIE MOŻE odbywać się z pominięciem słuchania. Jak wielokrotnie powtarzałam, aby dobrze mówić, należy świadomie słuchać (i odwrotnie). Znajdziesz tutaj przykłady i zadania z użyciem intrusive r.

Materiał można wykorzystać na każdym poziomie i w dowolnym momencie – jako uzupełnienie lekcji, wprowadzenie lub utrwalenie zagadnienia jakim jest wymowa [r] łączącego a także jako przerywnik.

Co więcej, mogę zaoferować bonus. Jeśli przerabiasz mój materiał samodzielnie i uczysz się wymowy brytyjskiej, chętnie pomogę. Nagraj, jak czytasz zdania z karty pracy, a następnie prześlij plik na moją pocztę mejlową [znajdziesz w zakładce KONTAKT]. Przesłucham, ocenię, doradzę.

 

intrusive r worksheet – karta pracy

audio intrusive r

Wymowa [r] łączącego to tylko początek. Wkrótce możesz się spodziewać kolejnych kart pracy w tym stylu – już teraz zapowiadam, że będę wypuszczać dalsze części. Nowa seria będzie zawierała kolejno zagadnienia z fonetyki. Szczególny nacisk z pewnością położę na tzw. connected speech. Podzielę się ćwiczeniami, które usprawnią twoją wymowę, czyniąć ją bardziej naturalną i swobodną. Jeśli potrzebujesz jakichś konkretnych materiałów odnoszących się do nauki wymowy British English [tylko tę wersję udostępniam], daj znać w komentarzu. Zobaczę, co da się zrobić.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *