Egzamin językowy na poziomie C1

Egzamin językowy na poziomie C1

Półtora roku temu pisałam w TYM wpisie, czy warto zdawać FCE. Aktualnie coraz częściej dostaję pytania o wyższe certyfikaty. Czy teraz – na zmieniającym się rynku nie tylko pracy, ale również uczelnianym, podchodzenie do egzaminów na poziomie zaawansowanym ma w ogóle sens. Czy egzamin językowy na poziomie C1 daje i cokolwiek w przełożeniu na realia?

Egzamin językowy na poziomie C1 – jaki mogę wybrać?

Egzamin językowy na poziomie C1 kojarzy się, szczególnie w Polsce, właściwie tylko z Certificate in Advanced English. Zupełnienie niesłusznie, ponieważ ogólnych możliwości jest jednak znacznie więcej. Spróbuję je poniżej odrobinę przybliżyć. Będę tutaj mówić o certyfikatach z języka ogólnego, biznesowe i branżowe zostawiając na inny wpis, aby nie rozrabniać się zbytnio i nie wprowadzać chaosu.

IELTS

Najpopularniejszym na świecie egzaminem nie jest wcale CAE, ale IELTS stworzony przez British Council, University of Cambridge ESOL Examinations oraz IDP Australia i przez nie własnie przeprowadzany (w Polsce głównie zajmuje się tym British Council).

IELTS honorują przez właściwie największe instytucje na świecie – uczelnie, korporacje, ośrodki szkoleniowe i państwowe.  Jest również akceptowany jako jeden z elementów wejścia do świata studiów na uczelniach w Wielkiej Brytanii, Autralii, Nowej Zelandii, Holandii i innych. Jest również warunkiem niezbędnym do otrzymania wizy lub karty pobytu w krajach anglojęzycznych takich jak Australia, Kanada czy Nowa Zelandia. Z powyższych powodów każdego roku do ezgaminu podchodzi ponad milion kandydatów.

Przebieg i punktacja

Co ważne: nie da się nie zdać IELTS. Można go natomiast zaliczyć z oceną niesatysfakonującą (niewystarczającą do wizy/zapisu na uczelnię). Jest to bowiem egzamin poziomujący, zatem sam w sobie nie jest ułożony pod konkretny level kursanta – ma go dopiero wykazać. Stosuje się go również w ramach Może próby oceny postępów w nauce. Nadaje się dla każdego, a punktacja przekłada się na poziom w następujący sposób:
Zdobyć można 1-9 punktów. Ocenie podlega każda część egzaminu osobno oraz końcowo dostaje się tzw. ocenę ogólną.
9 – Expert User
7-8 – Advanced User
(…)
1 – Non User (osoba nie jest w stanie posługiwać się językiem angielskim nawet w stopniu kontaktowym).
Do wyboru mamy dwa rodzaje/typy egzaminu IELTS: Academic i General Training. Wybór typu zależny jest od wytycznych instytucji, na potrzeby której zdawany jest egzamin.
 • Academic kierowany jest jest dla osób planujących studia w języku angielskim lub sprawdzających, czy mogliby uczestniczyć w takowych.
 • General Training jest odpowiedni dla osób, które pragną nabyć doświadczenie zawodowe lub szukają możliwości stażu w krajach, gdzie angielski jest językiem oficjalnym. Z tego względu najczęsciej zdawany jest przez imigrujących do Australii, Kanady i Nowej Zelandii.

IELTS, jak większość egzaminów certyykowanych sprawdza wszystkie zdolności językowe, a więc musi składać się z czterech części:

 • Słuchanie,
 • Czytanie,
 • Pisanie,
 • Mówienie.

Wszyscy kandydaci, niezależnie od wybranego modułu, zdają takie same części Słuchanie i Mówienie. Rozróżnienie według rodzaju egzaminu odnosi się do z kolei do części Czytanie i Pisanie. Części pisemne egzaminu trwają około 3 godzin (bez przerw, oczywiście można skończyć wcześniej). Część ustna egzaminu bywa wyznaczana tego samego dnia lub na 7 dni przed albo po części pisemnej. Przebiega w formie indywidualnej rozmowy egzaminatora ze słuchaczem.

Z racji tego, że jest to test poziomujący i ma odzwierciedlać realną wiedzę, ważność certyfikatu to dwa lata. Koszt podejścia do egzaminu to w tej chwili 790 zł.

TELC

The European Language Certificates to system egzaminów językowych na konkretnych poziomach (od A1 do C2). Certykat ten można otrzymać nie tylko z języka angielskiego, ale z dziesięciu różnych języków europejskich. Jest to jeden z najczęściej wybieranych egzaminów do pracy oraz przed staraniem się o lokalną kartę pobytu dla obywateli zagranicznych. Dodatkowo kandydaci podchodzący do egzaminów na poziomach A2, A2-B1, B1 i B2 mogą zdawać egzamin „szkolny”. Przeznaczony jest on dla uczniów w wieku od 12 do 16 lat.

Kandydaci o poziomie wyższym niż A1 mają możliwość dodatkowo zdawać egzamin biznesowy, nie jest on natomiast konieczny. Na poziomie B1 i wyższym, kandydaci mogą także zdawać test o profilu hotelarsko-restauracyjnym. Jeśli należą do grona osób chcących posiadać potwierdzenie swoich kompetencji w tym właśnie zakresie, oto możliwość potwierdzenia. Nie spotkałam się natomiast  z przypadkiem, by był on jakoś szczególnie istotny w tej branży. Być może pozostaję w błogiej nieświadomości. Zakres B2 umożliwia również egzamin z języka technicznego – np. dla inżynierów. W tym przypadku jednak nie mogę się szczerzej wypowiedzieć o jego przydatności. Nie znam żadnej osoby, która zdawałaby go albo chociaż była zainteresowana. Niemniej być może sama po prostu przykładam do tego tematu zbyt mało uwagi.

 

ELSA

Certyfikaty ELSA zostały stworzone  przez Education Development International (EDI) –  czyli akredytowaną przy Rządzie Brytyjskim międzynarodową instytucję edukacyjną i Kapitułę egzaminacyjną. Egzamin ten możnaa zdawać również w wersji on-line. Podobnie jak IELTS oraz TELC, również ELSA jest testem poziomującym, w którego zakres wchodzą wszystkie podstawowe umiejętności w zakresie posługiwania się językiem: rozumienie ze słuchu, mówienie, czytanie i pisanie. Certyfikaty te  są uznawane jako potwierdzenie wiedzy językowej przez szkoły językowe i uczelnie, które używają ich również do zakwalifikowania kandydatów na właściwy poziom kursów językowych. Nie gwarantują natomiast możliwości studiowania na uczelni zagranicznej (nawet jeśli zdało się egzamin z najwysżą lokatą). Egzamin zawiera elementy języka biznesowego oraz tzw. żywy angielski, z którym można spotkać się zarówno w pracy, w podróży jak i na studiach. Mimo zastosowania w teście pewnych zagadnień związanych z biznesem, a zatem wszelkie sytuacje codzienne dla osoby dorosłej posługującej się językiem angielskim w życiu codziennym i pracy.

CAE

No i wreszcie ten sławny certyfikat językowy, o którym słyszeli już chyba prawie wszyscy.  Jest, podobnie jak IELTS egzaminem umożliwiającym podjęcie studiów na wyższej uczelni w krajach anglojęzycznych oraz honorowanym przez wszystkie  uczelnie w Wielkiej Brytanii i  w Stanach Zjednoczonych. W odróżnieniu natomiast od IELTS CAE daje kandydatowi certyfikat o dożywotniej aktualnośći/ważności.

Kolejna zasadnicza sprawa, która odróżnia wspomniane wcześniej egzaminy na poziomie C1 od CAE to fakt, że jest on przygotowany specjalnie dla uczniów o poziomie zaawansowanym i tylko taką wiedzę poświadcza. Można powiedzieć, że podobnie jak poziomy językowe w testach TELC czy ELSA, jednak tylko CAE wyróżnia taka autonomia i pozycja na rynku.

Przebieg i punktacja

Standardowo, jak można się domyśleć – CAE również bada wszystkie zdolności językowe kursanta, a więc

 • pisanie – tutaj musimy stworzyć dwa teksty zawierające 220-260 słów. Temat pierwszego tekstu jest nam narzucony, z kolei temat drugiego możemy wybrać spośród trzech możliwości
 • czytanie – ta część jest o tyle nietypowa, że nie polega jedynie na sprawdzaniu zdolności czytania dłuższego tekstu, ale składa się z dwóch modułów: reading oraz use of english, czyli części leksykalno-gramatyuznej. Na całość składa się siedem typów zadań i przeznaczone na ich wykonanie mamy przeznaczone 90 minut.
 • mówienie  – do tej części kursanci przystępują w parach, do których obdywa się wcześniej losowanie. Spotkanie z egzaminatorem trwa ok.  15 minut dla każdej pary kandydatow. Podzielono ten czas na cztery krótkie części. Początkowo można spodziewać się łatwych pytań wprowadzających zadawanych obu kandydatom naprzemiennie. Druga część to dyskusja na temat zestawu zdjęć, która ma przebiec w sposób kontrolowany między kursantami lub/i kursantami oraz egzaminatorem. Część wynika niejko z drugiej i polega na rozmowie między parą uczestników.  W czwartej części egzaminu wspólnie z egzaminatorem bardziej szczegółowo zagadnienia poruszane w poprzednich zadaniach. Rozmowę kończy egzaminator.
 • słuchanie – cztery typy zadań na podstawie usłyszanych dialogów. 40 minut na całość.

Oceny, jakie możesz otrzymać zamykają się w skali:

 •  A – 80% – 100%
 • B – 75% – 79%
 •  C – 60% – 74%
 •  D – 55% – 59% – ocena negatywna, egzamin niezaliczony,
 • E – poniżej 55% – ocena negatywna, egzamin niezaliczony.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy dasz radę z egzaminem na poziomie C1, zrób to TUTAJ.

Wszystkie części pisemne zdawane są jednego dnia. Natomiast egzamin ustny może odbyć się w tym samym terminie lub w obrębie dwóch-trzech dni przed lub po. Aktualna cena podejścia do CAE to 630-659 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *