Materiały przydatne dla poziomów zaawansowanych

Materiały przydatne dla poziomów zaawansowanych nie jest wcale łatwo znaleźć.

Większość natywnych materiałów autentycznych takich jak stacje radiowe czy blogi oscylują wokół poziomów B2/B2+. Powstaje więc pytanie, w kierunku czego się zwrócić, kiedy osiągnęliśmy już pułap C1/C1+ i chcemy iść jeszcze dalej.

Poziom C2 charakteryzuje się PEŁNĄ BIEGŁOŚCIĄ W MOWIE I PIŚMIE, bez względu na tematykę zagadnienia i pochodzenie rozmówcy. Osoby na C2 są w stanie nie tylko wykonywać i rozumieć złożone zadania, ale również tworzyć własne, kwieciste i dopasowane do okoliczności wypowiedzi zarówno ustne, jak i pisemne czy projektowe (multimedialne).

Materiały przydatne dla poziomów zaawansowanych

Materiały przydatne dla poziomów zaawansowanych możemy, jak zwykle podzielić na kilka kategorii. W tym wpisie podsuwam pomysły na każdą z nich.

Największa przepaść między poziomem C1 a C2 jest na poziomie słownictwa. Osoba, która osiągnęła już poziom zaawansowany powinna, jeśli nie przyswoić, to przynajmniej mieć świadomość skomplikowanych struktur gramatycznych. Nie powinno być zatem żadnych niespodzianek. Wymowa i ogólne rozumienie kontekstu również bywa najczęściej na tym poziomie zadowalające.

  1. Materiały egzaminacyjne ( np CAE/CPE)

DOCENTECA - English Language Levels - International language standards

Zgodnie z wykresem powyżej, na poziomach biegłych nie ma już sensu celować w nic niższego niż CPE czy IELTS w skali 8.5-9. Ewentualnie egzaminy prawnicze mogłyby okazać się lekkim wyzwaniem.

Zatem, osoby z poziomów zaawansowanych mogą uznać za przydatne wszelkie materiały przygotowujące do tych właśnie egzaminów. Znajdą je na stronach British Council, Cambridge Exam.

2. Podręczniki i materiały dedykowane dla uczniów

Na rynku mamy całkiem spory wybór materiałów dla poziomów zaawansowanych. Różne wydawnictwa przygotowują w swojej ofercie różnorakie podręczniki. Do wyboru mamy tutaj oczywiście poziomy B2-C2. Przy tym jednak startowałabym jednak od poziomu C1 (ADVANCED), gdyż bardzo często poziom książek okazuje się zawyżony. Bardzo często zdarzało mi się w swojej pracy pracować z uczniami, którzy byliby w stanie przejść maksymalnie poziom B1, a jednak z jakiegoś powodu bez większego trudu przerabiali zadania z książek oznaczonych poziomem Upper Intermediate oraz Upper Intermediate + (B2/B2+).

Rzadko pracuję na podręcznikach. Zdarza mi się jednak z nich czasem czerpać, zatem bardzo się staram być na bierząco z propozycjami wydawnictw. Na grupach nauczycielskich często też spotykam się z  różnego rodzaju wymianą rekomendacji i utyskiwań w temacie materiałów dla zaawansowanych.

Z rzeczy, które na pewno mogę polecić:

  1. Upstream wydawnictwa Egis
  2. Roadmap od Pearsona

Czego na pewno NIE polecam:

  1. Keynote
  2. English File [również seria New English File]

Książki są nudne, źle dobrane poziomem. Co więcej, nie powtarzają nowego słownictwa, a szata graficzna mocno trąci myszką.

3. Materiały autentyczne.

No, tutaj jest już sporo trudniej. Nie da się przecież w żadnym języku bez przerwy mówić czy pisać na poziomie biegłym. Język, a tym bardziej żywy język, po prostu tak nie wygląda.

Kilka razy polecałam już materiały do słuchania i czytania.

Z całą pewnością warto robić po angielsku kursy branżowe z różnych dziedzin. Zarówno tych, które mogą rozwinąć cię zawodowo lub dotyczą twoich zainteresowań, jak również takie, o których nie pomyślisz w ramach pierwszego wyboru.

4. Materiały przygotowane przez konkretnych lektorów, trenerów i nauczycieli.

Mamy co najmniej kilkadziesiąt stron i portali oferujących materiały dla wyższych poziomów. Niestety podobnie jak w przypadku podręczników, poziomy są nierzadko źle oznaczone.

Na uwagę na pewno zasługują:

  1. Advanced level English reading – B2, C1 and C2 texts for students & teachers (linguapress.com)
  2. https://www.tprteaching.com/
  3. https://eslconversationtopics.com/

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *