Nadużywane słowa – darmowy materiał

nadużywane słowa

Nadużywane słowa

Dziś przychodzę z kolejnym darmowym materiałem do nauki.

Tym razem przygotowałam mini-worksheet oparty na nadużywanych słowach. Banalne, ciągłe powtarzane słownictwo to częsty, jeśli nie nawet najczęstszy problem osób na wszystkich poziomach zaawansowania językowego.

Każdy ma swoje ulubione wyrażenia, swoje nawyki i wydeptane ścieżki. Oczywiście teoretycznie nic w tym złego, o ile zachowamy w tym jakiś balans. To o tyle ważne, że używanie wciąż tych samych wytartych schematów robi złe wrażenie nie tylko odnośnie do naszych, jak wspomniałam wyżej, zdolności językowych… Inaczej mówiąc, nasi rozmówcy i słuchacze nie tylko uznają nasz poziom za niższy niż realnie wyuczony. Również, a może przede wszystkim, te słówka zaszkodzą nam na poziomie bardziej intelektualnym. Pokażą nas w złym świetnie, sugerując, że nie jesteśmy wystarczająco oczytani, osłuchani, kreatywni. Czyli mówiąc wprost: wyjdziemy na nudną, tępą osobę. A tego przecież nie chcemy. Szczególnie w trakcie rozmowy o pracę, randkowania czy innych ważnych dla naszego rozwoju spotkań.

Co więcej, nadużywane słowa zdecydowanie mogą zaważyć na naszym wyniku na egzaminie – zarówno w trakcie zdobywania certyfikatu językowego, jak i np pisania matury albo innego testu tego rodzaju. Bogactwo językowe jest zawarte w dosłownie każdym systemie oceniania . I nie bez powodu. Pamiętajmy zatem o tym, żeby o tym bogactwie nie zapominać.

 

Dziś też pierwszy raz zdecydowałam się na inną niż dotychczasowa formę udostępniania pliku. Tym razem macie nie edytowalny pdf, ale prezentację PowerPoint to otwarcia online.

W komentarzu podzielcie się, która z możliwości odpowiada bardziej.

Dotarły do mnie głosy, że linki łatwiej poukładać i usystematyzować. Zostanę jednak przy metodzie, która zdobędzie więcej aprobaty z waszej strony. 🙂

Jak zwykle przypominam też, że komentarze to świetne miejsce na wskazówki i pomysły co do tematyki kolejnych darmowych materiałów.

 

Aby otworzyć zadanie, wystarczy kliknąć: o, TUTAJ.

Klucz odpowiedzi znajduje się na końcu.

Nadużywane słowa – jak szybciej uczyć się słownictwa i co mogę jeszcze zrobić?

Kolejny darmowy materiał już za dwa tygodnie. Jeśli masz niedosyt, zapraszam na moją grupę na FACEBOOKU. Grupa skierowana jest dla uczniów na każdym etapie zaawansowania, a darmowe materiały pojawiają się codziennie. WAŻNE: REGULAMIN WYMAGA PRZYNAJMNIEJ MINIMALNEJ AKTYWNOŚCI. W grupie NIE BĘDĄ akceptowani obserwatorzy i nauczyciele poszukujący uczniów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *