Poczytajki-polecajki, czyli gdzie i jak znaleźć ciekawe materiały autentyczne do czytania

czytanie

Pytacie często, gdzie znaleźć ciekawe i wartościowe treści do samodzielnej nauki w domu. Co podsunąć osobie początkującej do poczytania, żeby miała frajdę z obcowania z językiem i rozwijała oraz utrwalała swoje zdolności? Czytanie jest przecież jedną z elementarnych kompetencji językowych. I bardzo wygodnym sposobem nauki języka obcego. Czytanie pobudza zdolność pisania,ale także rozumienia świata. Pozwala również na przerwy w dowolnym momencie i korzystanie w każdym miejscu i za pośrednictwem dowolnego nośnika.

Postanowiłam podzielić się listą stron, które zwykle inspirują mnie do dyskusji, a także dostarczają materiałów, kierują moim wyborem w kontekście spójności językowej, częstych idiomów, górują nad listą rekomendacji tekstów dla uczniów.

W osobnych wpisach polecałam już filmy i seriale (nawet dwa razy!) oraz książki. Tym razem zatem opieram wpis na różnego typu artykułach. Niektóre to prasa codzienna, natomiast inne to pisma branżowe, a kilka to po prostu blogi – zarówno prowadzone z pasji, zarobkowo, jak i z obu tych powodów.

 

Czytanie materiałów autentycznych – polecane źródła w internecie.

Materiały autentyczne, jeśli chodzi o czytanie, można podzielić na wiele kategorii. Każda ma do zaoferowania coś nieco innego. Z racji pracy z naprawdę różnorodnym spektrum uczniów, staram się korzystać z możliwie różnorakich źródeł. Ważne, żeby treści dostarczane przez czytanie, były rozwijające pod względem językowym, intelektualnym oraz pasowały do naszych zainteresowań i potrzeb. Niektórzy wolą książki (o których pisałam już TUTAJ), inni blogi lub artykuły. Dla jeszcze innych osób najlepiej sprawdzą się artykuły czy objaśnienia. Ktoś z pozostałych odnajdzie się w czytaniu krótkich opowiadań.  I  bardzo dobrze! To samo polecam tobie. Przejrzyj, zastanów się i wybierz coś dla siebie.

 

Strony i portale wielotematyczne. 

https://www.yourarticlelibrary.com/ – strona, na której użytkownicy dzielą się własnymi artykułami. Mogą być to materiały podobne do tych znajdujących się na Wikipedii  lub bardziej w typie eseju czy felietonu. Zabrania się reklam [zarówno jawnych, jak i lokowania produktów], mowy nienawiści oraz linków zewnętrznych.

Biznesowe

insider.co.uk – Scottish business news as it happens

business-magazine. 

bmmagazine.co.uk

Elite Business

IT

Tech Crunch

Gigaom

ZDNET

Info World

ComputerWeekly | IT News Archive

Psychologia

Reaserch Bow

Mind Hacks

In the news

Sztuka

ARTnews Magazine

StreetArtView

Artist Network

Literatura 

Project Gutenberg

WLT – World Literature Today

Juxtapoz Magazine | Art and Culture

Parenting 

Family Focus Blog

 

Nuture and Thrive

Not Just Cute

Oczywiście lista będzie regularnie aktualizowana. Będę się starać co najmniej raz na dwa miesiące dorzucać coś do listy. Oczywiście, jeśli podzielisz sie w komentarzach swoimi polecajkami na czytanie, będzie mi bardzo miło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *