Matura Międzynarodowa w Polsce

matura międzynarodowa w Polsce
matura międzynarodowa w Polsce
matura międzynarodowa w Polsce

Kusi cię matura międzynarodowa w Polsce, ale nie wiesz jeszcze, jak się do tego zabrać? Szukasz miejsca, w którym będą zebrane wszystkie najważniejsze dane, bo czytasz, czytasz i masz w głowie coraz większy mętlik? Ten wpis jest właśnie dla Ciebie!

Czym jest matura międzynarodowa w Polsce?

Program (International Baccalaureate Diploma Programme, czyli matura międzynarodowa w Polsce to część programu przygotowanego w Genewie dla absolwentów w wielu krajach. Jest to, mówiąc krótko, program przygotowujący do egzaminu dojrzałości przeprowadzany całkowicie w języku angielskim, francuskim lub hiszpańskim (w naszej ojczyźnie najczęściej w angielskim, aczkolwiek nie jest to żadna reguła). W programie uczestniczy 2795 szkół w 143 krajach.

Aby przystąpić do programu należy zdać egzamin wstępny do liceum ogólnokształcącego, które jest członkiem IB, a następnie po roku nauki przejść do programu. Najczęściej również i ten krok jest poprzedzony testem wstępnym, czyli sprawdzeniem wiadomości po klasie pierwszej, którą przeprowadza się właściwie według zasad normalnego liceum. Należy jednak pamiętać, że wszystkie szkoły uczestniczące w programie mogą poszczycić się wysokim i bardzo wysokim poziomem nauczania, jak również wiedzy ogólnej swoich uczniów. Rekrutacja jest zatem dość ostra, chociaż jeżeli przez okres gimnazjum byłeś w czołówce i nie należysz do osób leniwych, na pewno poradzisz sobie. Immersja językowa już przed przystąpieniem do programu będzie tutaj kluczowa. Świetnie, jeżeli chodziłeś do dwujęzycznego gimnazjum lub sam jesteś dwujęzyczny. Ewentualnie być może będziesz potrzebował dodatkowych lekcji czy korepetycji, ale przecież z pracą dodatkową liczymy się zawsze przy podejmowaniu się ambitnych celów, prawda? Naprawdę nie ma się czego bać!

Matura międzynarodowa w Polsce – jak przebiega program?

Dwuletni kurs składa się z sześciu bloków – przedmiotów oraz zaliczenia z eseju i teorii wiedzy. Trzy lub ewentualnie cztery z kursów należy zaliczyć na poziomie rozszerzonym (Higher level – HL), pozostałe na poziomie podstawowym (Standard level – SL).

W ich skład wchodzą:

1.Język ojczysty. Jedyny przedmiot realizowany w języku innych od narzuconego (przypominam: angielski, francuski lub hiszpański).

2.Język obcy – możesz zdawać HL lub SL.

3.Nauki społeczne – masz możliwość wyboru przedmiotu spośród takich jak historia, geografia, technologia informacyjna, antropologia…

4.Nauki empiryczne, czyli ścisłe – technologia projektowania, chemia, biologia lub fizyka.

5. Matematyka – dostępne są trzy poziomy.

6. Sztuka – malarstwo, muzyka, historia kina. Według regulaminu można jednak zamienić kurs z tej grupy na kolejny przedmiot z pozostałych kategorii, co zwykle robią tzw. ścisłowcy.

Poza tym będziesz musiał podczas nauki w programie IB udokumentować odbycie co najmniej 150 godzin wolontariatu podczas działań prospołecznych, proekologicznych lub prokulturowych. Do napisania będzie też tzw. extended essay – krótka praca końcowa opisująca wyniki jakichś własnych badań. Bez obawy – napiszesz ją pod kierunkiem nauczyciela. Nawet studenci mają przecież swoich promotorów!

Tak, do IB są specjalne podręczniki. Dostaniesz listę ze szkoły po wyborze konkretnych kursów (przedmiotów).

Ile kosztuje matura międzynarodowa w Polsce?

Wiele ze szkół oferujących program IB to placówki państwowe, więc nie pobierają czesnego ani opłat za egzaminy wewnętrzne czy końcowe (w niektórych przypadkach z wyłączeniem egzaminów wstępnych, które trzeba będzie opłacić według cennika szkoły). Praktycznie zawsze jesteś jednak zmuszony do zakupu wszelkich pomocy naukowych, które wykraczają daleko poza standardowe podręczniki przedmiotowe.

Samo podejście do egzaminu jest bezpłatne, niemniej aby uczestniczyć w programie IB, czyli podejść do matury międzynarodowej w Polsce lub dowolnym kraju na świecie, musisz się zarejestrować. Opłata wpisowa przekracza w tej chwili 100 euro. Nie są to zatem małe pieniądze, ale z kolei nie aż takie, że nie można sobie na to pozwolić.

Kiedy odbywają się egzaminy i kto je sprawdza?

Podobnie jak krajowe matury, matura międzynardowa ma miejsce na początku maja i może trwać do 3 tygodni w zależności od przedmiotów.

Polscy egzaminatorzy nie sprawdzają prac. Są one wysyłane go Wielkiej Brytanii i tam dokładnie oceniane. Dlatego często doradza się uczniom używanie brytyjskiej wersji języka angielskiego. Nie jest to jednak warunek oficjalnie narzucony.

Maturzystów punktuje się z każdego egzaminu w skali od 1 do 7, gdzie 7 to nota najlepsza. Łączenie można otrzymać 42 punkty z całej „puli”. Trzy dodatkowe punkty zdający może dostać za przeprowadzaną pracę badawczą oraz przygotowanie prezentacji z zakresu Teorii nauki (TOK).  Za zdany egzamin uznaje się taki, który jest napisany na minimum 24 punkty. Tak, liczy się ocena overall, czyli przedmioty sumują się.

Dyplom IB jest honorowany i uznawany za prestiżowy przez najlepsze uniwersytety na całym świecie. Jeśli zdecydujemy się na studia w Polsce, przelicznik punktowy jest inny (korzystniejszy) niż w przypadku matury „klasycznej”. 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *