Fakty o języku angielskim – ciekawostki językoznawcze

fakty o języku angielskim

Niesamowite fakty o języku angielskim, które powinieneś poznać!

Język angielski jest jednym z najpowszechniej używanych języków na świecie, z ponad 1,5 miliarda osób posługujących się nim jako językiem ojczystym lub jako drugim językiem. Jest to język o bogatej historii i fascynujących ciekawostkach, które mogą Cię zaskoczyć. Poniżej przedstawiam najważniejsze fakty o języku angielskim, które pomogą lepiej zrozumieć specyfikę tego języka. Zdecydowanie warto mieć ich świadomość.

  1. Najdłuższe słowo w języku angielskim

Język angielski jest znany ze swoich długich słów, ale najdłuższe słowo w tym języku ma aż 45 liter! Jest to słowo „pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis”, które oznacza chorobę płuc spowodowaną wdychaniem drobinek krzemionki. Może być trudne do wymówienia, ale z pewnością jest jednym z najbardziej imponujących słów w języku angielskim.

  1.  „I” przed „e”, z wyjątkiem…

Pewnie pamiętasz to popularne zasady z nauki angielskiego: „I przed e, z wyjątkiem po c”. Ale czy wiesz, że istnieje więcej wyjątków niż słów, które się do niej stosują? W rzeczywistości jest około pięć razy więcej wyjątków od słów, które podlegają tej zasadzie. Niektóre z tych wyjątków to: „weird”, „their”, „seize”, „leisure” i „protein”. Ciekawe, prawda?

  1. Język o największej liczbie słów

Język angielski jest znany ze swojego bogactwa słownictwa. W rzeczywistości jest to język z największą liczbą słów spośród wszystkich języków na świecie! Szacuje się, że istnieje około 170 000 słów aktywnie używanych w języku angielskim, a liczba ta stale rośnie. Daje to nieograniczone możliwości wyrażania się i tworzenia nowych wyrażeń.

Jednocześnie, większości z tych słów tak naprawdę w ogóle nie potrzebujemy. Przyjęło się, że aby porozumiewać się płynnie w języku angielskim, należy znać zaledwie ok. 3 tysięcy słów. Zaskakujące. Przecież to nawet nie jest jeden procent. A jednak naprawdę wystarczy do codziennej komunikacji. W codziennym języku angielskim występuje naprawdę ogromna powtarzalność słów i zwrotów.

  1. Bez samogłoski

Czy wiesz, że istnieje jedno zdanie w języku angielskim, które nie zawiera samogłoski? Oto przykład: „Rhythm”. Tak, to słowo nie zawiera ani jednej samogłoski! Jest jednym z niewielu słów w języku angielskim, które nie posiadają samogłoski.

  1. Słowa z najdłuższym tłumaczeniem

Język angielski ma wiele słów, które nie mają jednoznacznego tłumaczenia w innych językach. Jednym z najbardziej znanych przykładów jest słowo „love”, które ma wiele różnych znaczeń i odcieni. Potocznie tłumaczymy je sobie jako „kochać”, ale przecież w bardzo popularnym zdaniu „I love your dress” nie chodzi o miłość do sukienki, tylko ot,  że ona się nam bardzo podoba.

Podobnie będzie, rzecz jasna, z „hate”. I hate to tell you – źle się czuję z tym, co ci powiem, a nie „nienawidzę ci mówić”. Kontekst podobny, kategoria i ładunek emocjonalny podobne.

Inne słowa z długim tłumaczeniem to „serendipity” (znalezienie czegoś cennego przypadkiem), „tsundoku” (gromadzenie nieprzeczytanych książek) czy „hygge” (duńskie pojęcie oznaczające wygodę i przytulność).

  1. Zawodowy żargon

Język angielski ma bogaty żargon związany z różnymi zawodami. Niektóre z nich są dość znane, takie jak „hacker” (osoba zajmująca się programowaniem komputerów), „chef” (szef kuchni) czy „architect” (architekt). Jednakże istnieją także mniej znane słowa, takie jak „chandler” (osoba zajmująca się sprzedażą świec), „plumber” (hydraulik) czy „farrier” (kowal specjalizujący się w końskich kopytach).

  1. Język biznesu

Język angielski jest powszechnie używany w biznesie i handlu na całym świecie. Wiele słów i wyrażeń związanych z biznesem pochodzi z języka angielskiego, takich jak „CEO” (dyrektor generalny), „MBA” (tytuł magistra w dziedzinie biznesu), czy „mission statement” (deklaracja misji firmy).

  1. Słowa kłopotliwe dla cudzoziemców

Chociaż język angielski jest stosunkowo łatwy do nauki, istnieją pewne słowa i wyrażenia, które są kłopotliwe dla osób uczących się tego języka jako obcego. Niektóre z tych słów to „colonel” (pułkownik), „cinnamon” (cynamon), czy „thorough” (dokładny). Dlatego warto poświęcić czas na naukę tych słów, aby uniknąć błędów w mówieniu i pisaniu.

  1. Angielski w internecie

Język angielski jest najczęściej używanym językiem w internecie, z ponad 1,5 miliarda stron internetowych napisanych w tym języku. Wiele popularnych serwisów internetowych, takich jak Google, Facebook czy YouTube, ma swoje korzenie w Stanach Zjednoczonych, co przyczyniło się do dominacji języka angielskiego w internecie.

Fakty o języku angielskim w kontekście nauki

A teraz garść faktów o języku angielskim w kontekście samej nauki i przyswajania.

Nie ma jednoznacznego sposobu na naukę języka angielskiego. Każdy uczy się inaczej i potrzebuje różnych metod. Niektórzy preferują naukę poprzez czytanie, inni przez słuchanie, a jeszcze inni przez aktywne uczestnictwo w rozmowach i praktykowanie języka w życiu codziennym.

  1. Wymowa bywa trudna, ale często okazuje się kluczowa

Akcent ma znaczenie w nauce języka angielskiego. Często słyszy się, że niektóre osoby są „lepsze” w języku angielskim niż inne ze względu na swój akcent. Jednakże to, czy ktoś mówi z akcentem, nie powinno mieć wpływu na to, jak dobrze potrafi posługiwać się językiem angielskim.

Wymowa w języku angielskim może być trudna dla osób uczących się tego języka jako obcego. To ze względu na to, że angielski ma wiele wyjątków od reguł, a także z powodu wielu niekonwencjonalnych zasad wymowy.

2. Gramatyka jest ważna

Gramatyka jest kluczowa w nauce języka angielskiego. Bez dobrej znajomości gramatyki trudno jest zrozumieć język i skutecznie się nim posługiwać. Dlatego warto poświęcić czas na naukę gramatyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *