Skuteczna metoda nauki języka angielskiego

Każda szkoła językowa chwali się, że to, czym się zajmuje, to jedyna słuszna i skuteczna metoda nauki języka angielskiego (lub dowolnie innego). A metody są przecież różne. Skąd zatem te szkoły wiedzą? Na jakiej podstawie tak twierdzą?

Skuteczna metoda nauki języka angielskiego

Otóż: skuteczna metoda nauki języka angielskiego to taka, która do ciebie trafi. Coś w tej relacji kliknie.

No, dobra. Ale tak konkretnie: czy jest cokolwiek, co na pewno zadziała we wszystkich przypadkach?

Tutaj nie będzie niespodzianki ani rewolucji. Jedyna skuteczna metoda nauki języka angielskiego, która sprawdzi się u każdego to regularność. Czas i tak mija, więc każda poświęcona na naukę minuta popycha do przodu. Każda przegapiona, cofa w rozwoju.

Zatem jeszcze raz: Skuteczna metoda nauki języka angielskiego to po prostu regularność.

Najlepiej uczyć się CODZIENNIE. Ale niby jak? Kto znajdzie na to czas? Jest taka metoda 10 min. Polega to na tym, że siadasz do nauki, zakładając, że potrwa to minimum 10 minut. To mniej niż kwadrans. Dosłownie chwila.

Dlaczego ta metoda jest skuteczna? Jeśli po upływie tych dziesięciu m minut uznasz, że masz czas, możliwości, energię i ochotę na dalszy rozwój – śmiało przedłużaj czas. Jeżeli nie, dokończ tylko zadanie/nagranie (zależnie, nad czym akurat pracujesz) i odejdź. Według tej metody możesz śmiało próbować kilka razy dziennie. Ważne jest, by nie pomijać żadnego dnia.

Pamiętaj: czas i tak mija. Jeśli nie zrobisz nic, stracisz tylko kolejne dni, tygodnie. Jeśli zrobisz cokolwiek, w najgorszym razie się nie cofniesz. Tak właśnie pracują poligloci. Tak właśnie osoby wielojęzyczne poszerzają swoje możliwości. To nie jest żadna magia. To jest tylko albo aż regularność.

 

Jaki podręcznik wybrać?

Na rynku mamy naprawdę ogromną ofertę książek do nauki. Zarówno samouczków, jak i klasycznych podręczników, które są dedykowane do zajęć grupowych z nauczycielem, ale przy odrobinie samozaparcia można śmiało przerabiać je samodzielnie. Jak zatem wybrać taki, by metoda nauki okazała się skuteczna? Odpowiedź jest tutaj dość prosta. Aby zaoszczędzić czas, energię i pieniądze – weź po prostu pierwszy materiał, który będzie ci pasował.Każdy ma inne preferencje. Dyskusja o wyższości książki A nad książką B jest całkowicie bezzasadna. Trudno jednoznaczenie narzucić czy zarekomedować cokolwiek, a prawda jest taka, że przecież wiedza zawarta w różnych podręcznikach jest taka sama – uniwersalna. Różni się sposób  jej podania, ale to jest zasadniczo dobra wiadomość. To, co nudzi mnie, tobie może się bardzo podobać. I odwrotnie, oczywiście.

Jedyne, na co naprawdę naciskam i bez czego nie może obyć się skuteczna nauka języków obcych, nie tylko angielskiego, to możliwie duża ekspozycja na materiały autentyczne. Słuchaj, czytaj, oglądaj kontent przygotowany niekoniecznie do nauki, ale dla odbiorców, których język ojczysty to twój docelowy. Rób tak już od początku. Nie martw się, że będzie za trudne. Na początku możesz korzystać z materiałów dedykowanych przedszkolakom. Wymowa jest tam zazwyczaj spowolniona i wyraźna, budowa zdania prosta, a treści w dużej mierze można domyślić się z ilustracji itd.

 

Co zrobić, gdy wybrałeś już ulubionego youtubera, podręcznik, kanał na TikToku, ale po jakimś czasie uznajesz, że masz ich już dość, treści cię nudzą lub męczą? Po prostu zmień materiały. Zostaw te konkretne pomoce naukowe, a nie język, którego chcesz się nauczyć.

Jak wiele razy już słyszałam tę samą historię: próbowałem się uczyć angielskiego samodzielnie, ale kiedy znużyła mnie książka, porzuciłem temat całkowicie.

 

Tego błędu nie popełniaj.

Warto również pamiętać, że skuteczna metoda nauki to taka, w której realnie uczysz się nowych rzeczy, szlifując wszystkie umiejętności językowe. Nie tylko czytanie, tłumaczenie czy wypełnianie testów gramatycznych. 🙂 O umiejętnościach językowych pisałam już kilkukrotnie. Wypełnianie testów, chociaż daje poczucie pewności, nie buduje komunikacyjnej sprawczości.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *