Najlepsze aplikacje do nauki angielskiego

apki do nauki języków, Najlepsze aplikacje do nauki

Aplikacje do nauki angielskiego to wciąż gorący temat. Od lat coraz bardziej i bardziej popularny. I nic dziwnego. Wszystko robimy na smartfonach, więc dlaczego by nie pouczyć się języków? Twórcy prześcigają się w pomysłach. Tworzą – oczywiście ich zdaniem – najlepsze aplikacje do nauki słownictwa, gramatyki, słuchania, a nawet wymowy. Jest w czym wybierać i przebierać.

Miałam na nie tzw. zajawkę. Przetestowałam wiele. Z większością jednak nie zostałam na dłużej. Dzisiaj natomiast przygotowałam mój subiektywny ranking rekomendacji i antyrekomendacji, a zatem… najgorsze i najlepsze aplikacje do nauki języka angielskiego.

  1. Babbel

Platformy: iOS, Android

Darmowa: nie.

Poziom: Podstawowy, Średniozaawansowany, Zaawansowany

Aplikacja oparta na systemie inteligentnych powtórek, o których pisałam już szerzej TUTAJ. Skupia się na dialogach, posiada funkcję rozpoznawania mowy [można pisać lub nagrywać] oraz nagrania do słuchania (i powtarzania). Lekcje poukładane są tematycznie, a z boku mamy liczbę materiałów do kolejnej powtórki.

Czy polecam: Nie.

Z zasady nie rekomenduję nigdy materiałów płatnych. Wszystkie polecenia, które ode mnie otrzymujecie, dotyczą materiałów dostępnych za darmo.

2. Duolingo

Darmowa: tak.

Platformy: iOS, Android

Poziom: teoretycznie każdy, ale w praktyce nie nadaje się powyżej false beginner.

Czy polecam: Nie.

W ofercie są różne wersje językowe, można uczyć się nie tylko angielskiego [wybierając język podstawowy jako angielski zamiast polskiego, mamy jeszcze więcej języków do wyboru]. Gracz musi uzupełniać zdania słówkami i odczytać z nich zwroty. Jeżeli pomyli się pięć razy, musi powtórzyć cały etap. Aplikacja jest bezpłatna. Jeśli bierzemy pod uwagę najpopularniejsze aplikacje do nauki, ta zdecydowanie jest numerem jeden. I zarazem prezentuje się najgorzej, więc ta popularność mocno dziwi. Przykłady i zdania są wyrwane z kontekstu, dziwne, nudne i nieżyciowe. Poziomowanie pozostawia wiele do życzenia, żeby nie powiedzieć, że jest zwyczajnie nieprofesjonalne. Naprawdę nie rozumiem, dlaczego wszyscy tak bardzo kochają tę aplikację… Moim zdaniem nie nadaje się kompletnie do niczego. OK. W wersji mobilnej ma ćwiczenia z wymowy, słuchania, układania zdań według kolejności słów oraz tłumaczenia. Więc teoretycznie narzędzie jest – w miarę ok, jednak ich „program nauczania” to zupełny strzał w stopę. Szkoda czasu i energii.

3.ELSA

Darmowa: tak, z możliwością konta premium

Platforma: IOS, Android

Czy polecam: tak

Służy głównie do nauki poprawnej wymowy. Nagrywa się wypowiedzi, które później zostają poddane analizie. Otrzymujemy bardzo skrupulatnie stworzony opis naszych umiejętności oraz tego, nad czym należy jeszcze popracować. W 2016 roku aplikacja ta wygrała ona konkurs SxSW Global Education Technology. Dość uporczywe reklamy, ale można wykupić pakiet premium – wtedy znikną, a my odblokujemy jeszcze dodatkowe funkcje. W zasadzie jedynym minusem jest dla mnie to, że narzędzie ukierunkowane jest na użytkowników posługujących się w amerykańskiej wersji języka angielskiego.

4.eTutor

Darmowa: tak, z możliwością wykupu opcji bez reklam

Czy polecam: tak

Aplikacja umożliwiająca  naukę języka angielskiego i niemieckiego. Wymaga jedynie rejestracji na platformie eTutor.pl. Trzeba radzić sobie jednak, jak w większości tego typu narzędzi, z reklamami. Są one jednak na tyle uciążliwe, że lepiej kupić werskę płatną. Tym razem warto. Znajdziemy tutaj kilka narzędzi do nauk m.in. moduł powtórek, dialogów oraz słownik. Aplikacja daje możliwość nauki słówek w trybie offline, jak i online. Świetnie sprawdzi się dla miłośników klasycznych lekcji ułożonych w zgodzie z podręcznikiem i typowym programem nauczania.

5. Audible

Aplikacja ta nie jest typowym narzędziem do nauki słówek, jak większość powyższych. Ćwiczmy dzięki niej głównie słuchanie. Daje nam ona dostęp do ponad 150 tysięcy audiobooków w języku angielskim, francuskim oraz niemieckim. Poszczególne książki czytane są przez profesjonalnych lektorów. Korzystanie z tej apki może być przydatne dla słuchowców oraz okazać się całkiem efektywne w nauce idiomów, story tellingu, rozumienia i imitacji akcentów.

Darmowa: nie

Platforma: Android, IOS

6. Memrise.

Chociaż tak bardzo klasyczne narzędzie i tak bardzo podobne do wszystkich pozostałych (używanych do nauki słownictwa) wyróżnia się jednym na tle innych aplikacji do nauki języka. Czym konkretnie? Otóż autorami dostępnych tu lekcji są sami użytkownicy. Poszczególne kursy oparte są przede wszystkim na zapamiętywaniu, powtarzaniu i testowaniu. Aplikacja wyposażona jest również w system punktacji i rankingów, który dodatkowo może zachęcać do rywalizacji na przykład ze znajomymi. Ogólnie jednak dość nudna, toporna.

Platforma: Android, IOS

Darmowa: tak

7. Learn English through song lyrics

Apka pracująca w oparciu o piosenki – słuchamy nagrania, oglądamy teledysk, analizujemy tekst. Możemy również nagrywać wymowę. Sporym minusem jest jednak brak możliwości przewijania nagrań [w dowolną stronę], która to opcja dostępna jest choćby w apce, którą wspomnę za chwilę.

Platformy: Android, IOS

Darmowa: tak

8. Lyrics Training

Strona internetowa i aplikacja – można korzystać bez logowania, z darmowym kontem lub z kontem premium. Przy pierwszej i drugiej opcji lepiej korzystać z poziomu strony www, nie aplikacji. Unikamy dzięki temu uporczywych reklam. Wielkim pluem Lyricstraining jest możliwość wyboru – WROTE MODE (będziemy wpisywać słowa sami) lub CHOICE MODE (będziemy wybierać słowa do wstawienia).

Platforma: Android, IOS, ale działa też przez wwww bez istalacji.

Darmowa: tak

Czy polecam: tak

9. Rocket Languages

Podobnie jak wspomniana wcześniej ELSA, to narzędzie koncentruje się głównie na praktykowaniu wymowy, która to przecież często traktowana jest przez nas „po macoszemu”. Możemy skorzystać z różnorodnych interaktywnych materiałów, nagrań audio oraz gier. Możliwe jest także sprawdzanie postępów na bieżąco, analizowanie popełnionych błędów. Swobodnie można też logować się na różnych urządzeniach, a statystyki i przerobione materiały zapamiętują się w panelu.

10. Birtish Council

Darmowa: tak

Platformy: Android, IOS, www

umożliwia nam poznanie podstaw języka angielskiego. Kurs został podzielony na trzy serie, a każda z nich składa się z 10 lekcji, które poruszają różne zagadnienia z życia codziennego. Najpierw odsłuchujemy przygotowane przez twórców scenki i dialogi, a następnie wypełniamy ćwiczenia i testy, które systematyzują naszą wiedzę.

11.  Modern Flashcards.

Kolejna apka do nauki za pomocą fiszek, w aplikacji są też dostępne gotowe zestawy kart. Dość prosta i intuicyjna.

Platformy: Android, WIndows 10

Darmowa: Nie

12. Quizlet

Bodaj najpopularniejsza aplikacja wśród nauczycieli. Nieustannie chwalona i używana podczas np lekcji zdalnych. Posiada tryb uczenia się, powtórek oraz niby-grę. Podobnie jak wspomniane Memrise, zestawy fiszek (tak, znów inteligentne powtórki na fiszkach) tworzą użytkownicy, a więc wybieramy sety wgrane przez innych uczniów/nauczycieli lub wpisujemy je samodzielnie.

Platformy: Android, IOS, Windows [zarówno w ramach aplikacji mobilnej, jak i przez przeglądarkę www].

Darmowa: tak, z możliwością wykupienia opcji premium [bez reklam]

Czy polecam: nie

13. SuperMemo

Jeszcze jedno narzędzie do fiszek ze słownictwem. Autorami tego produktu są Polacy, co jest nie bez znaczenia, jeśli chcemy wspierać lokalny rynek.

Darmowa: tak

Platforma: Android, IOS

Czy polecam: tak

Poziomy: podstawowy, średniozaawansowany

 

14. Tandem Language Exchange

Apka do wymiany językowej. Nawiązujesz kontakt z użytkownikami z całego świata. Sam wybierasz, z kim chcesz rozmawiać.

Darmowa: tak

Platforma: Android, IOS

Czy polecam: Tak

Poziomy: zależnie od zaznaczonych preferencji

15. LearnEnglish Podcasts

aplikacja do nauki angielskiego oparta na słuchaniu nagrań rozmów po angielsku (w większości British English). Następnie zadawane są pytania do wysłuchanego materiału.

Czy darmowa: Tak

Platformy: Android

Czy polecam: tak.

16. English Grammar – Learn & Quiz (SS Media Labs) 

Aplikacja do przerabiania gramatyki. Mamy teorię i zadania.  Sprawdzi się u miłośników szkolnej nauki

Platforma: Android, IOS

Darmowa: Tak, ale jest też wersja płatna

Czy polecam: Ani nie polecam, anie nie odradzam

Poziom trudności: średni, średniozaawansowany i zaawansowany niższy

FunEasyLearn – Learn languages (FunEasyLearn) 

Ma dostępne kilka wariantów językowych. Korzystałam z niej przy nauce chorwackiego. Kolorowa, poukładana. Podobna do Duolingo, tylko znacznie lepsza. Pzykłady zdań są dużo bardziej sensowne, mniej abstrakcyjne, a nagrania lepszej jakości. Ćwiczymy słuchanie, mówienie, pisanie, słownictwo i gramatykę na poziomie budowania całych zdań podzielonych na bardzo przystępne kategorie. Kolorowa pszczółka pilnuje naszych postępów.

Czy darmowa: tak

Platforma: Android, IOS

Poziom: początkujący

 

 

 

 

 

Na dzisiaj to wszystko. Jeśli znasz aplikację, o której nie wspomniałam, a jest godna opisania [polecenia lub ostrzeżenia przed użyciem], daj znać w komentarzu! chętnie Uzupełnię swój wpis.

 

2 thoughts on “Najlepsze aplikacje do nauki angielskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *