OUTSIDE THE BOX - Angielski kreatywnie

Nauka angielskiego przyjemniejsza niż myślisz!

Skontaktuj się:
790-375-342

GRAMATYKA: Co z tym czasem przyszłym (czasy angielskie cz. 2)

GRAMATYKA: Co z tym czasem przyszłym (czasy angielskie cz. 2)

Czasy angielskie to zdecydowanie największa zmora uczących się.

W TYM WPISIE wyjaśniałam, dlaczego niektóre książki podają 36 jako liczbę czasów angielskich, podczas gdy inne twierdzą, że jest ich dwanaście. Wspomniałam również, że faktycznie uznaje się tylko dwa CZASY angielskie.

O co chodzi z tą przyszłością? To naprawdę proste.

W oparciu o argumenty z wielu dziedzin nauki (historia, logika) przyjmuje się, że żaden język nie może posiadać więcej niż trzy czasy: przyszły, przeszły i teraźniejszy. Szczegóły przedstawia poniższy obrazek.linia czasu do zobrazowania problemu, jakim są czasy angielskie: prast,present, future

JEDNAK

pamiętajmy, że angielskie słowo tenses, które w dużym uproszczeniu tłumaczymy na polski jako “czasy” NIE JEST tożsame z TIME, które to zwyczajnie oznacza CZAS. Nie jest nawet powiązane z “DAYS (rozumianym nie tylko jako “dni”, ale w większości przypadku jako czasy: these days, nowadays itd.).

Kliknięcię w podkreślone wyrazy przeniesie do słowników, gdzie dowiadujemy się, mówiąc w dużym skrócie, że miejsce na linii/odniesienie do TERAZ, to właśnie czas – TIME, TENSE natomiast jest po prostu formą gramatyczną czasownika odnoszącą się do jego położenia na linii czasu.

Co z tego wynika dla mówienia o przyszłości?

NIE ISTNIEJE ŻADNA ODMIANA CZASOWNIKA ZAREZEROWANA WYŁĄCZNIE DO CZASU PRZYSZŁEGO. Nawet klasyczne will jest czasownikiem posiłkowym, a więc słówkiem pomocniczym. Tak więc na przykład:

He goes – dostrzegamy odmianę, jest zmieniona forma czasownika podstawowego GO

He went – jw.

He will go – nic się z czasownikiem szczególnego nie dzieje.

Formy czasownika (tenses) w języku angielskim odzwierciedlają jedynie opcje TERAŹNIEJSZĄ oraz  PRZESZŁĄ. Nie możemy utworzyć opisu przyszłości posługując się jedynie samymi czasownikami (słowami dotyczącymi czynności, odpowiadającymi na pytanie: co robi? co się z nim dzieje?). ZAWSZE będzie to wymagało albo dodatkowych słówek, albo zapożyczenia pewnych form wywodzących się z PRESENT tenses. Ich zestawienie przygotowałam w tabelce na dole strony.

A filmik? Coś dla słuchowców? Oczywiście! Polecam również przesłuchanie TEGO nagrania (BBC learning English propsuję zawsze i wszędzie). TO również może być ciekawe i dość przejrzyste w formie.

 

 

czasy angielskie: struktury opisywania przyszłości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *