Ciekawostki o królowej Elżbiecie II

Na pierwszym zdjęciu – mała dziewczynka, odziana w białe skarpetki miłośniczka piesków. Później? Nieustraszona żołnierka zmieniająca koło w samochodzie, jeśli zachodzi taka potrzeba. Żona, matka, kobieta silna i nieugięta, ale też przecież radosna oraz żywiołowa staruszka tryskająca humorem i dystansem do siebie. Tak wygląda Elżbieta II na zdjęciach.

A teraz trochę ciekawych faktów:

1. Królowa Elżbieta II jest czterdziestym monarchą brytyjskim, licząc od Wilhelma Zdobywcy, który to rozpoczął dla kraju zupełnie nową erę.

2. Początkowo nie była brana pod uwagę jak możliwy następca tronu, a z pewnością nie dopuszczano myśli, że zostanie władcą w tak młodym wieku – miała zaledwie 26 lat.

3. Jako jedyny nowożytny władca angielski urodziła dwójkę dzieci już po objęciu tronu (oraz oczywiście dwoje na kilka lat przed koronacją).

 

 

 

 

4. W  2010 r. utworzono  nawet oficjalną stronę królowej na Facebooku.

5. Jest jedyną osobą w Zjednoczonym Królestwie, która może prowadzić samochód bez posiadania tablicy rejestracyjnej i prawa jazdy.

6. Elżbieta II obchodzi urodziny dwa razy – metrykalne w kwietniu oraz oficjalne w czerwcu (gdy pogoda bardziej sprzyja).

7. W miejscu, gdzie przyszła na świat, znajduje się teraz restauracja.

8. Jest kibicem drużyny Arsenal Londyn.

9.Legenda głosi, że gdy Elżbieta II wybrała się na spacer incognito, przypadkowy przechodzień oochodzący z USA zapytał, czy mieszka niedaleko i czy kiedykolwiek widziała królową angielską. Ta wskazała na swojego ochroniarza, mówiąc: ja nie, ale on tak!

10. Dopiero w 2013 wydano dekret mówiący, że następcą tronu będzie najstarsze dziecko [a nie jak dotychczas: najstarszy syn lub – w przypadku całkowitego braku męskiego potomka w rodzinie – najstarsza córka].

 

Czy któraś ciekawostka Cię zaskoczyła? Które zdjęcie robi największe wrażenie? A może zupełnie nie lubisz monarchinii? Koniecznie daj znać w komentarzu pod postem.

Czy interesują cię ciekawostki o innych członkach brytyjskiej rodziny królewskiej?

 

 

Na koniec jeszcze krótki komiks. Źródło: http://www.natgeokids.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *