Imiona angielskie i ich tajemnice

Imiona angielskie to bardzo ciekawy temat i zdecydowanie warto go zgłębić. To może zaskoczyć! Imiona w świecie anglojęzycznym skrywają wiele ciekawostek. Oto kilka z nich.

 

Imiona z ukrytymi słowami

 1. Rosemary: Składa się z dwóch angielskich słów: „rose” (róża) i „mary” (Maryja). To piękne imię roślinne oznacza dosłownie „róża Maryi”.
 2. Lilyrose: Kombinacja słów „lily” (lilia) i „rose” (róża). To imię kwiatowe o podwójnym znaczeniu, łączące dwa piękne kwiaty.
 3. Amberly: Połączenie słów „amber” (bursztyn) i „ly” (końcówka używana w niektórych imionach żeńskich). Jest to imię oznaczające „bursztynowa łąka”.
 4. Sunny: Oznacza „słoneczny” w języku angielskim, często używane jako imię dla dziewcząt. Jest pełne optymizmu i radości.
 5. River: Choć jest to również nazwa geograficzna, „river” (rzeka) jest także imieniem używanym dla chłopców. Może symbolizować płynność i ciągłe przepływy w życiu.
 6. Skye: Nawiązuje do „sky” (niebo), sugerując przestronność i niezwykłość. Jest to imię używane zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek.
 7. Faithlyn: Składające się z „faith” (wiara) i „lyn” (końcówka używana w niektórych imionach żeńskich), imię to oznacza „wierny dąb” lub „silna wiara”.

Imiona angielskie jako nazwy rzeczowników pospolitych

Nazwy rzeczy  najczęściej występują w języku angielskim jako imiona – zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek. Jednak imiona uniwersalne, nadawane zarówno chłopcom, jak i dziewczynkom. Zdarza się też w przypadku tzw. zwykłych imion.

 1. Taylor: To imię może pochodzić od słowa „tailor” (krawiec) lub od staroangielskiego słowa oznaczającego „ciężar”. Jest to imię bardzo popularne dla obu płci.
 2. Jordan: Imię to jest również popularne zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek. Pochodzi od nazwy rzeki Jordan w Bliskim Wschodzie.
 3. Alex: Skrócona forma imion takich jak „Alexander” lub „Alexandra”, jest neutralna płciowo i bardzo popularna dla obu płci.
 4. Casey: To imię jest również neutralne płciowo i pochodzi od irlandzkiego słowa oznaczającego „mądry” lub „szybki”.
 5. Riley: Jest to imię o niezdefiniowanym rodzaju, które może być stosowane zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek. Pochodzi od staroangielskiego słowa oznaczającego „łąka”.
 6. Jamie: Choć dawniej było bardziej powszechne jako imię męskie, obecnie jest używane dla obu płci. Jest to również skrócona forma imion takich jak „James” lub „Jamie”.
 7. Jordan: To imię pochodzi od biblijnej rzeki Jordan i jest stosowane zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek.

Te same imiona angielskie w różnych wersjach ortograficznych i fonetycznych.

 1. Charlie / Charley: To imię może być używane zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek. Często dla chłopców używa się formy „Charlie”, a dla dziewczynek „Charley” lub „Charlie”.
 2. Billie / Billy: Zarówno „Billie” jak i „Billy” są używane zarówno dla dziewcząt, jak i dla chłopców. Forma „Billie” jest częściej kojarzona z dziewczęcą pisownią, podczas gdy „Billy” jest bardziej tradycyjną męską formą.
 3. Alex / Alexis: „Alex” może być skróconą formą zarówno „Alexander” (męskie), jak i „Alexandra” (żeńskie). Natomiast „Alexis” jest bardziej neutralne płciowo imię, które może być stosowane zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek.
 4. Luis / Lewis. Wersja pierwsza dla dziewczynek, druga męska.
 5. Lesley / Leslie. Podobnie jak wyżej.
 6. Ray / Rae. I jeszcze jeden przykład, gdzie imiona angielskie dotyczą tej samej zasady.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *