OUTSIDE THE BOX - Angielski kreatywnie

Nauka angielskiego przyjemniejsza niż myślisz!

Skontaktuj się:
790-375-342

ćwiczenia na rozumienie ze słuchu [słuchanie: cz. I]

ćwiczenia na rozumienie ze słuchu [słuchanie: cz. I]

Czym jest słuchanie i jak ćwiczyć rozumienie ze słuchu?

ćwiczenia na rozumienie ze słuchu po angielsku

W TYM WPISIE wspominałam, czym jest listening skill i jak istotną rolę odgrywa w procesie nauki mówienia. Nie wolno nam też zapominać, że przecież komunikacja polega na dialogu, a więc wymaga dwóch stron – nic mi zatem nie da poznanie tysięcy słów, jeśli zwyczajnie nie wyłapuję ich z wypowiedzi rozmówcy. Polecę ci też dzisiaj moje ulubione ćwiczenia na rozumienie ze słuchu po angielsku.

 

ćwiczenia na rozumienie ze słuchu po angielsku

 

 

Ogólnie rzecz ujmując, słuchanie jest procesem  składającym się z:

 • wyłapywania materiału,
 • selekcjonowania materiału,
 • odbioru materiału,
 • rozumienia materiału,
 • reagowania na materiał.

 

 

 

Problemy z rozumieniem słuchanek

Podczas badania poziomu moich uczniów dość często spotykam się z tym samym schematem. Opisują oni problem często w taki sposób:

Dość dobrze szły mi konwersacje z poprzednią nauczycielką. Czułem się tam całkiem swobodnie, jednak potem pojechałem do Anglii i okazało się, że nie mogę się dogadać. 

Albo w taki:

Na wyjeździe ludzie mnie doskonale rozumieli. Ja niestety dużo gorzej – z ledwością wyłapywałem, o co chodzi. 

I taki:

Robiłem  w domu ćwiczenia na rozumienie ze słuchu po angielsku, ale wydaje mi się, że nie robię żadnych postępów. 

Ewentualnie jeszcze w taki:

Angielskie piosenki są dla mnie kompletnie nie do przejścia. Nie wiem, gdzie kończy się jedno słowo, a zaczyna następne. Wszystko zlewa się w jedną masę. 

I ostatecznie taki:

Niby rozumiem, jak słyszę, ale jak już mam opowiedzieć/odpowiedzieć/powtórzyć, to nie potrafię, zapominam.

Jak zatem widać, spotykam się w swojej pracy z trudnościami na każdym etapie tego procesu.

Dlaczego to takie trudne?

Niestety prawda jest taka, że rozumienia ze słuchu nie da się nauczyć szybko – wbrew pozorom czytanie, pisanie i mówienie (w sensie wymowy i w sensie płynności) można podciągnąć w relatywnie krótkim czasie przy odpowiedniej dokładności, uważności i samozaparciu.

Natomiast w słuchaniu tak nie jest. Naprawdę potrzebujesz na to wiele godzin. Ćwiczenia na rozumienie ze słuchu po angielsku muszą być twoją codziennością. Przyczyna jest prosta: twój mózg musi się do nich po prostu przyzwyczaić. To jedyna opcja, by przełamać barierę. Na rozumienie ze słuchu składa się bowiem kilka czynników:

 • szybkość przetwarzania danych przez mózg, co z kolei łączy się z tempem mówienia słuchanej osoby (nawet w języku ojczystym trudniej jest zrozumieć kogoś, kto pędzi po słowach niż osobę mówiącą powoli i spokojnie),
 • akcent i styl wymowy – ewentualne wady, “szumy”, niewyraźne fragmenty,
 • głośność (niefalsyfikowalny czynnik, gdyż nie da się tego zdecydowanie udowodnić ani obalić, a same dane statystyczne nie są wystarczająco miarodajne),
 • warunki zewnętrzne (hałasy w tle, multitasking,
 • długość materiału,
 • nieuporządkowanie materiału,
 • zmęczenie lub skupienie słuchającego,
 • czy materiał jest interesujący dla słuchającego,
 • słownictwo i poziom złożoności materiału (tak, dopiero na ostatnim miejscu, choć oczywiście nie w 100% przypadków).

Jakie ćwiczenia na rozumienie ze słuchu po angielsku?

Generalnie ćwiczenia na rozumienie ze słuchu po angielsku – jak i w każdym innym języku możemy podzielić na dwie grupy:

ogólne rozumienie – słuchanie ekstenstywne – ćwicząc tutaj powinniśmy słuchać po prostu byle czego (najlepiej oczywiście materiałów skupionych wokół dziedzin lub zakresów słownictwa, które chcemy przyswoić i na poziomie odrobinę wyższym od tego, na którym właśnie jesteś). Mogą być to tzw. podscasty, wiadomości w radiu, piosenki, audiobooki, oglądanie seriali czy vlogów w internecie. Kluczem jest tu zmienność materiału, a więc staramy się słuchać jak najczęściej i z jak największej liczby źródeł. Nie ma konieczności wykonywania żadnych dodatkowych czynności. Po prostu słuchamy. Niekoniecznie też musisz znać i rozumieć wszystkie usłyszane słowa i zwroty. Wystarczy, jeśli słowa się nie zlewają i wyłapujesz ogólny sens nagrania. Możesz również przećwiczyć zadania typu prawda/fałsz.

UWAGA: jak powiedziałam, nie musisz się skupiać, ale tzw. „słuchanie w tle” się nie liczy. Jeśli słuchanka ma być tylko szumem przy myciu naczyń czy czytaniu książki, niewiele z niej wyniesiesz. Myśl raczej o tego typu ćwiczeniach podczas treningu na siłowni, relaksu w łóżku, jazdy komunikacją miejską czy czekania w kolejkach.

zorientowane na wychwytywanie detali, czyli słuchanie intensywne – tutaj słuchasz uważnie, starając się wychwycić każde słowo.  Jeśli to konieczne, słuchaj tekstu kilka razy. Dobrze działają tu dyktanda, shadow reading, powtarzanie za lektorem, wpisywanie słów w luki tekstu (przygotuj wcześniej transkrypcję), odpowiadanie na szczegółowe pytania dotyczące treści lub ogólne zadania na słownictwo.

UWAGA: Lepiej sprawdzą się tu krótsze teksty na jakiś konkretny temat (nie lifestyle),tutoriale, przemówienia, objaśnienia, podcasty biznesowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *