Dlaczego twój anglista to trener a nie nauczyciel?

Dziś dlaczego niepotrzebny ci zwykły anglista, a „trener językowy”.

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego zawód (tak, to jest zawód, a nie tylko funkcja) stał się taki popularny? Wszędzie kołcz i kołcz.

Diet coach, language coach, persona coach, life coach, dating coach, business coach…

Jasne, że wielu z nich to po prostu osoby świadome swojego rodzaju „mody”. Wykorzystyją zwyczajnie okazję i zarabiają na popularności frazy „chodzić do coacha”, „być coachem”.Dodatkowo, przynajmniej teoretycznie, trener nie musi mieć ukończonej żadnej szkoły w dzidzinie, którą się zajmuje.

Na czym tak naprawdę polega praca coacha?

Zapytajmy Cioci Wiki:

” Trener często jest zarówno coachem (w rozumieniu tego artykułu), mentorem, doradcą, a czasami też konsultantem. W obydwu przypadkach najistotniejsze będą kwalifikacje coacha, związane z kierowaniem procesami uczenia czy dokonywania zmian.

Relację coacha z klientem można określić jako partnerską. Coach nie podchodzi do klienta z pozycji eksperta, autorytetu czy osoby uzdrawiającej. Coach i klient wspólnie ustalają cel, format i oczekiwane wyniki ich pracy. Klient nie zrzuca odpowiedzialności za powyższe na coacha ani też coach nie decyduje się na podjęcie pełnej odpowiedzialności za całość procesu”.

Dlaczego zatem do efektywnej nauki potrzebny jest trener językowy, a nie , a nie zwykły „nauczyciel”?

Kluczem jest tu: „całość procesu”. Zaczynając naukę, a nawet kontynuując ją rzez kilka lat często możesz nie mieć świadomości, jak bardzo rozległym polem jest „chciałbym się nauczyć angielskiego”.

Zapominamy, że osoba, do której przychodzimy, by pomogła nam w nauce angielskiego powinna nie tyle przekazywać nam słówka, czy wykładać zasady teoretycznie, co wskazyać drogę zmian PODEJŚCIA DO JĘZYKA I TEGO, JAK UKŁADA NAM SIĘ ON W GŁOWIE.  A bardziej wprost? Powinna motywować do ZAPRZESTANIA UCZENIA SIĘ JĘZYKA OBCEGO. Tak, idealny nauczyciel namawia nas do tego, by przestać się uczyć. Dobrze widzicie.

Ale hola, hola.

To nie znaczy, że rzucimy materiały w kąt i nasze przeambitne postanowienie o opanowaniu angielskiego upadnie. Przeciwnie! Dobry nauczyciel to coach językowy, gdyż uczy nas, JAK ZACZĄĆ KORZYSTAĆ Z JĘZYKA. Co powinniśmy zrobić, by zmniejszyć ilość błędów, jak przyjemnie korzystać z materiałów i jak wybierać je do pracy w domu.

W pracy trenera języka obcego to jest właśnie kluczowa rola: by zmienić widzenie języka obcego i sprawić, by stał się odrobinę mniej obcy. 🙂

Głodni szczegółów? Rozwinę temat w kolejnym wpisie!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *